Share Icon

एजेन्सी । चिनियाँ राज्य समर्थित साइबर जासूसहरूले गत वर्ष डच सैन्य नेटवर्कमा पहुँच प्राप्त गरेको डच गुप्तचर एजेन्सीहरूले बताएका छन्। यसलाई नेदरल्यान्ड्स र यसका सहयोगीहरू विरुद्ध चिनियाँ राजनीतिक जासुसीको प्रवृत्तिको हिस्सा भनेर वर्गीकरण गरिएको छ।

दुई देशबीच राष्ट्रिय सुरक्षा तनाव बढ्दै गएपछि नेदरल्यान्ड्सले सार्वजनिक रूपमा चीनलाई साइबर जासुसीको लागि जिम्मेवार ठहराएको यो पहिलो पटक हो।

डच रक्षामन्त्री काज्सा ओलोन्ग्रेनले भने, ‘चीनले गरेको यस प्रकृतिको जासुसी गतिविधिहरू सार्वजनिक ज्ञान भएको सुनिश्चित गर्न महत्त्वपूर्ण छ किनभने यसले यस प्रकारको साइबर जासुसीप्रति अन्तर्राष्ट्रिय लचिलोपन बढाउन मद्दत गर्नेछ।’

ह्याकरहरूले मालिसियस सफ्टवेयर, वा मालवेयर राखेर अवर्गीकृत अनुसन्धानको लागि ५० जना व्यक्तिहरूले प्रयोग गर्ने सशस्त्र बल नेटवर्कमा पहुँच स्थापित गर्दै तथ्यांक चोरी गरेको खुलेको छ।

‘एमआईभीडी र एआईभीडी जोड दिन्छन् कि यो घटना आफैमा खडा छैन, तर नेदरल्याण्ड र यसका सहयोगीहरू विरुद्ध चिनियाँ राजनीतिक जासूसीको व्यापक प्रवृत्तिको हिस्सा हो,’ तिनीहरूले भनेका छन्।

नेदरल्याण्डमा चिनियाँ दूतावासले टिप्पणीको लागि अनुरोधलाई तुरुन्तै प्रतिक्रिया दिएन। बेइजिङले नियमित रूपमा साइबर जासूसीको आरोपलाई अस्वीकार गर्दै आएको छ र यसले सबै प्रकारका साइबर आक्रमणको विरोध गरेको छ।

गत अप्रिलमा पनि एउटा छुट्टै प्रतिवेदनमा एमआईभीडीले चीनले अवैध रूपमा डच अन्तरिक्ष प्रविधि प्राप्त गर्ने प्रयास गरिरहेको बताएको थियो। मंगलबारको रिपोर्टबाट ह्याकरहरूले के जानकारी प्राप्त गर्न खोजिरहेका थिए भन्ने स्पष्ट भएन। सञ्जाल मन्त्रालयको मुख्य प्रणालीभन्दा फरक भएकाले क्षति न्यून भएको एजेन्सीहरूले बताएका छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon