Share Icon

बेइजिङ। चीन समर्थित ह्याकिङ संगठनले ताइवानी संगठनमाथि आक्रमण बढाइरहेको पाइएको छ।

साइबर सुरक्षा फर्मलाई उद्धृत गर्दै अलजजीराले उल्लेख गरेअनुसार स्वशासित टापुमा बेइजिङको खुफिया जानकारी संकलनका लागि आक्रमण बढाइएको हो।

रेकर्डेड फ्यूचरले जारी गरेको प्रतिवेदन अनुसार सन् २०२३ नोभेम्बरदेखि यस वर्षको अप्रिलसम्म ह्याकिङ समूह रेडजुलिटले करिब दुई दर्जन संस्थालाई ताइवानको कूटनीतिक सम्बन्ध र प्राविधिक विकासमा खुफिया जानकारी संकलनका लागि सम्झौता गरेका थिए।

रेडजुलिटले टेक फर्म, सरकारी एजेन्सी र विश्वविद्यालय समावेश गर्ने आफ्नो लक्ष्य सम्झौता गर्न फायरवाल र भर्चुअल निजी नेटवर्क (भिपिएन) जस्ता इन्टरनेट फेसिङ उपकरणहरूमा कमजोरीको लाभ उठाएको छ। अमेरिकी साइबर सुरक्षा फर्मका अनुसार रेडजुलिटले ७० भन्दा बढी ताइवानी संगठनविरुद्ध ‘सञ्जाल टोपन वा शोषणको प्रयास’ पनि सञ्चालन गरेको थियो।

‘ताइवान भित्र, हामीले रेडजुलिटलाई महत्वपूर्ण टेक्नोलोजी क्षेत्रमा सङ्गठनसहित टेक्नोलोजी उद्योगलाई ठूलो रूपमा लक्षित गरेको अवलोकन गर्‍यौं। रेडजुलिटले एक सेमीकन्डक्टर कम्पनी र दुई ताइवानी एयरोस्पेस कम्पनीविरुद्ध कमजोरी स्क्यानिङ सञ्चालन गर्यो वा शोषणको प्रयास गर्यो, जसले ताइवान सेनासँग सम्झौता गरेको थियो, रेकर्डेड फ्यूचरले भनेको,’ रिपोर्टमा उल्लेख छ।

समूहले आठ इलेक्ट्रोनिक्स निर्माता, टेक्नोलोजीमा केन्द्रित दुई विश्वविद्यालय, एक औद्योगिक इम्बेडेड प्रणाली कम्पनी, एक प्रविधिमा केन्द्रित अनुसन्धान र विकास संस्थान र सात कम्प्युटिङ उद्योग संघलाई पनि लक्षित गरेको छ।

लगभग दुई तिहाइ लक्ष्य ताइवानमा हुँदा, समूहले ताइवान, हङकङ र दक्षिण कोरियाका धार्मिक संस्था र जिबूतीको विश्वविद्यालयलगायत अन्य ठाउँमा पनि संगठनसँग सम्झौता गरेको छ।

रेकर्डेड फ्यूचरले बताए अनुसार यसले चिनियाँ राज्य प्रायोजित ह्याकरले ताइवानलाई खुफिया सङ्कलन गतिविधिका लागि लक्षित गरिरहने अपेक्षा गर्दछ। ‘हामी यो पनि आशा गर्छौं कि चिनियाँ राज्य प्रायोजित समूहले सार्वजनिक फेसिङ उपकरणविरुद्ध जासूस सञ्चालन गर्न र शोषण गर्न जारी राख्नेछन्, किनकि यसले विश्वव्यापी लक्ष्यको विस्तृत दायराविरुद्ध प्रारम्भिक पहुँच मापन गर्न सफल रणनीति साबित गरेको छ,’ साइबर सुरक्षा फर्मले भन्यो।

बेइजिङले साइबर जासुसीमा संलग्न भएको अस्वीकार गरेको छ। चीनले ताइवानलाई लोकतान्त्रिक रूपमा शासन गरेको दाबी गर्दै आएको छ।

बेइजिङ र ताइपेई बीचको सम्बन्ध बिग्रिएको छ। नयाँ नेता लाइ चिङ्टे को नेतृत्वमा लगातार तेस्रो कार्यकालको लागि सत्तामा फर्केको ताइवानको सत्तारुढ प्रजातान्त्रिक प्रगतिशील पार्टीले अन्तर्राष्ट्रिय मञ्चमा टापुको प्रोफाइललाई बढावा दिन खोजेपछि बेइजिङ रुष्ट छ।

यसअघि गत सोमबार ताइवानका राष्ट्रपति विलियम लाइ चिङ तेले ताइवानको स्वतन्त्रताको वकालत गर्नेलाई मृत्युदण्डको धम्की दिने कानुनी दिशानिर्देश जारी गरेपछि बेइजिङमा आलोचना गरेका थिए।

Facebook Comments Box

Share Icon