Share Icon

ताइवान। चीन र ताइवानबीच फेरि तनावको स्थिति सृजना भएको छ। राष्ट्रिय रक्षा मन्त्रालयका अनुसार चाइना पिपुल्स लिबरेशन आर्मी (पिएलए) का १७ विमान र ८ वटा पिपुल्स लिबरेशन आर्मी नेवी (पिएलएन) का जहाज ताइवान वरिपरि पुगेका हन्। । यी विमानले ताइवानको हवाई क्षेत्र (एडिआईजेड) के उत्तरी, दक्षिण(पश्चिमी र पूर्वी क्षेत्रको ताइवान स्ट्रेट मध्य रेखा पार गरेका छन्।

राष्ट्रिय रक्षा मन्त्रालयका अनुसार, १० वटा चिनियाँ विमान ताइवानको दक्षिणपश्चिमी वायु रक्षा पहिचान क्षेत्रमा प्रवेश गरेका थिए, यी विमानलाई ताइवानको सशस्त्र बलले जवाफी प्रतिक्रिया दिएको थियो। ताइवानको हवाई क्षेत्र र पानीको नजिक चिनियाँ सैन्यको उपस्थितिको प्रतिक्रियामा ताइवानी सैन्य बलले आवश्यक कारबाही लिएर परिस्थितिलाई नजिकबाट निगरानी गरिरहेको छ।

१७ पिएलए विमान र ८ सैन्य जहाजहरू ताइवान वरिपरि सञ्चालित थिए। पछिल्लो परिस्थितिले सार्वभौमसत्ता र क्षेत्रीय सुरक्षाका मुद्दामा बेइजिङ र ताइवानबीच जारी तनाव झल्काउँछ।

राष्ट्रिय रक्षा मन्त्रालयले यस क्षेत्रमा बढेको सैन्य गतिविधिको बीचमा आफ्नो क्षेत्रीय अखण्डताको रक्षा गर्न र क्षेत्रीय स्थिरता कायम गर्न ताइवानको प्रतिबद्धता दोहोर्याएको छ। ताइवान नजिकै पिएलएब् विमान र सैन्य जहाजको उपस्थितिले अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा चिन्ता बढाएको छ। विशेषगरी एशिया(प्रशान्त क्षेत्रमा चलिरहेको भूराजनीतिक तनावको बीचमा यसले अझ तनाव बढाएको हो।

संयुक्त राज्य अमेरिका र अन्य क्षेत्रीय सहयोगीले ताइवान जलडमरूमा शान्ति र स्थायित्व कायम राख्ने महत्त्वलाई जोड दिँदै स्थितिलाई नजिकबाट निगरानी गरिरहेका छन्।

सेप्टेम्बर २०२० देखि, चीनले ताइवान वरिपरि सञ्चालन हुने सैन्य विमान र नौसेना जहाजको संख्या बढाउँदै ग्रेजोन रणनीतिहरूको प्रयोग बढाएको छ।

ग्रे-जोन रणनीतिहरू स्थिर राज्य अवरोध र आश्वासन भन्दा बाहिरको प्रयास वा प्रयासहरूको श्रृंखलाको रूपमा परिभाषित गरिएको छ जसले बलको प्रत्यक्ष र ठूलो प्रयोगको सहारा नगरी आफ्नो सुरक्षा उद्देश्यहरू प्राप्त गर्ने प्रयास गर्दछ।

यो पछिल्लो घटनाले हालैका महिनामा चीनले गरेको यस्तै उक्साहटको श्रृंखलालाई थपेको छ। चीनले ताइवान वरिपरि आफ्नो सैन्य गतिविधि बढाएको छ, जसमा एडिआइजेड मा नियमित हवाई र नौसेना आक्रमणहरू समावेश छन्।

ताइवान लामो समयदेखि चीनको विदेश नीतिमा विवादित मुद्दा बनेको छ। चीनले ताइवानमाथि आफ्नो सार्वभौमसत्ता दाबी गर्न जारी राखेको छ, यसलाई आफ्नो क्षेत्रको हिस्सा ठान्दछ र आवश्यक परे बल प्रयोग गरेर अन्ततः पुनर्मिलनमा जोड दिन्छ।

Facebook Comments Box

Share Icon