Share Icon

बेइजिङ । पछिल्ला केही महिनाहरूमा चीनभरि हुइ मुस्लिम मस्जिदहरूमाथि आक्रमण गर्ने अभियान सञ्‍चालन गरिएको छ। ‘अरेबिक’ वास्तुकला तत्वहरू हटाउन र तिनीहरूलाई ‘चिनियाँ’ ले प्रतिस्थापन गर्न उदाहरणीय भवनहरू तोडफोड गरिएको छ।

यो योजना चिनियाँ सत्ताले होसियारीका साथ परिकल्पना गरी योजनाबद्धरुपमा जातीय सफाया अभियान थालेको देखिन्छ। अन्तर्राष्ट्रिय प्रसिद्ध मस्जिदहरू मूल रूपमा हटाइएको भने विश्‍वमा विरोध प्रदर्शन हुने कुराले डराएको थियो।

यद्पि सिनजियाङमा उइघुरहरू र अन्य टर्किक मुस्लिम अल्पसंख्यकहरूको दमनका लागि मुस्लिम बहुल देशहरूको समर्थन प्राप्त गर्ने रणनीतिमा सम्झौता गर्न सक्छ।

यस कारणले गर्दा युनानको भव्य शादियन मस्जिद ‘सिनिकाइज्ड’ हुने अन्तिममा थियो। जब शादियन मस्जिद तोडफोड गरियो, गान्सुको सिगुआन मस्जिद उत्तरपश्चिम चीनको अन्तिम महत्त्वपूर्ण मुस्लिम पूजास्थलको रूपमा रह्यो जुन अझै ‘सिनिकाइज’ हुन सकेको थिएन। यद्पि यसलाई पनि चिनियाँ सत्ताले भत्काएको छ।

सिगुआन मस्जिद गान्सु प्रान्तको राजधानी र सबैभन्दा ठूलो सहर लान्झाउ शहरमा अवस्थित यो मूल रूपमा मिङ राजवंशको अन्तर्गत १६ औं शताब्दीको अन्त्य र १७ औं शताब्दीको सुरुको बीचमा निर्माण गरिएको थियो।

यो छिङ समयमा दुई पटक व्यापक नवीकरण भयो। यो सांस्कृतिक क्रान्तिको समयमा पूर्ण रूपमा ध्वस्त भएको थियो, र सन् १९९० मा चीनको राज्य परिषदको धार्मिक मामिला ब्यूरोको स्वीकृति र आर्थिक सहयोगमा सोही साइटमा पुनर्निर्माण गरिएको थियो।

Facebook Comments Box

Share Icon