Share Icon

ताइपेई । ताइवानको राष्ट्रिय रक्षा मन्त्रालयले २४ घण्टाको अवधिमा टापु नजिकै १०० भन्दा बढी चिनियाँ लडाकु विमानहरू प्रवेश गरेका छन्। ताइवानले बेइजिङलाई निरन्तर सैन्य उक्साहट बन्द गर्न कडा बिन्ती जारी गरेको सीएनएनले रिपोर्ट गरेको छ।

एक विज्ञप्तिमा जारी गर्दै मन्त्रालयले युद्ध विमानहरूको पर्याप्त संख्यामा गम्भीर चिन्ता व्यक्त गर्दै ‘ताइवान क्षेत्रीय सुरक्षामा गम्भीर चुनौतीहरू खडा गरेको’ जनाइएको छ।

मन्त्रालयले उपलब्ध गराएको उडान नक्सा अनुसार १०३ चिनियाँ लडाकु विमानहरूमध्ये ४० वटा ताइवान स्ट्रेटको मध्य रेखा तोडेर ताइवानको स्वघोषित वायु रक्षा पहिचान क्षेत्र (एडीआईजेड) मा प्रवेश गरेको सीएनएनले रिपोर्ट गरेको छ।

चिनियाँ जहाजहरु १० एसयू–३० लडाकू विमान, १२ जे–१० लडाकू जेट, चार जे–११ लडाकु विमान, १० जे–१६ लडाकु विमान, दुई वाइ–२० हवाई इन्धन भर्ने विमान र दुईवटा केजे–५०० वायुजन्य विमानहरु प्रवेश भएपछि ताइवानले आक्रमणको चेतावनी दिएको थियो।

एडीआईजेड एकपक्षीय रूपमा लगाइएको र सार्वभौम हवाई क्षेत्रबाट अलग भएको जनाइएको छ। जसले अन्तर्राष्ट्रिय कानून अन्तर्गत क्षेत्रको तटीय रेखाबाट १२ समुद्री माइल विस्तार गरिएको छ। कुनै पनि चिनियाँ लडाकु विमान ताइवानको सार्वभौम आकाशमा प्रवेश गरेको देखिएन।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले आफ्नो प्रजातान्त्रिक शासन र २४ मिलियन जनसंख्या भएको ताइवानलाई आफ्नो क्षेत्रको अभिन्न अंग भएको दाबी गरिएको छ। यद्पि ताइवानले भने स्वतन्त्र मुलुक भएको दाबी गरिएको छ।

कम्युनिष्ट पार्टीले ताइवानलाई चिनियाँ मुख्य भूमिसँग ‘एकताबद्ध’ गर्ने आफ्नो लक्ष्यलाई दृढतापूर्वक जोड दिएको छ। यद्यपि यसलाई बल प्रयोगको आवश्यकता परे पनि आफ्नो सार्वभौमसत्तालाई दृढतापूर्वक दाबी गर्ने ताइवानी अधिकारीहरूले कडा रूपमा अस्वीकार गरेका छन्।

ताइवानको राष्ट्रिय रक्षा मन्त्रालयले इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रमा स्थायित्व र समृद्धि कायम गर्न ताइवान स्ट्रेटमा शान्ति अत्यावश्यक भएकोमा जोड दिँदै आफ्नो लडाई क्षमताहरू बढाउन निरन्तर तालिम जारी राखेको कुरामा जोड दिएका छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon