Share Icon

वाशिङ्टन । चीनको अमेरिकी युवाहरुलाई सीसीपीमा भर्ती गर्ने एजेण्डाको चर्को आलोचना भइरहेको छ। चिनियाँ नेता सी जिनपिङको आगामी पाँच वर्षमा ५० हजार अमेरिकी युवाहरूलाई आदानप्रदान र अध्ययन कार्यक्रमहरूको लागि चीनमा आमन्त्रित गर्ने योजना रहेको छ।

सी चिनपिङले गत वर्ष आफ्नो सान फ्रान्सिस्को भ्रमणका क्रममा चीन-अमेरिकाबीचको सम्बन्धलाई बढावा दिनुपर्नेमा जोड दिँदै यो योजना घोषणा गरेका थिए। चिनियाँ सरकारको मुखपत्र सिन्हवाले जनवरी ४ मा आयोवाबाट अमेरिकी निवासी सारा लान्डेलाई सीको पत्र रिपोर्ट गर्‍यो, जसमा ५० हजार युवा अमेरिकीहरूलाई चीनमा आमन्त्रित गर्ने योजना रहेको थियो।

यो पहललाई थप समर्थन प्राप्त भयो जब सी र उनकी पत्नी पेङ लियुआनले जनवरी १० मा यूएस लिंकन हाई स्कूलका शिक्षक र विद्यार्थीहरूबाट चिनियाँ नयाँ वर्षको शुभकामना कार्डको प्रतिक्रियामा कार्यक्रमहरू उल्लेख गरे।

यद्यपि, यूएसका विद्वानहरूले चिन्ता व्यक्त गरिरहेका छन् कि यी आदानप्रदान कार्यक्रमहरूले अझ भयावह उद्देश्यको सेवा गरिरहेका छन्, प्रभावकारी रूपमा अमेरिकी युवाहरूलाई सीसीपीका ‘अनजान’ एजेन्टहरूमा परिणत गर्न लागिएको छ।

केवल एक महिनामा, कोलम्बियाका स्नातक विद्यार्थीहरू, भर्जिनियाका टेबल-टेनिस खेलाडीहरू, क्यालिफोर्निया स्टेट युनिभर्सिटी-लङ बिचका स्नातक अध्ययन गरिरहेका विद्यार्थीहरू, मस्काटाइन, आयोवाका हाई-स्कूलका विद्यार्थीहरू र यूटाहका प्राथमिक-विद्यालयका विद्यार्थीहरू सहित विभिन्न शैक्षिक स्तरका समूहहरुमा अमेरिकीहरुले चीन भ्रमण गरेका छन्।

यी यात्राहरू, अध्ययन-विदेशका अनुभवहरूका रूपमा प्रस्तुत गरिएको भए पनि यसको मुल उद्देश्य युवा अमेरिकीहरूमाझ सीसीपी समर्थक मनोवृत्ति हाबी देखिन्छ।

चीनका लागि सिटिजन पावर इनिसिएटिभ्सका रिसर्च फेलो जेनेट टोङ र राइट स्टेट युनिभर्सिटीका अर्थशास्त्री अध्यापन गर्ने इभान ओसबोर्नको टिप्पणी लेखमा उल्लेख गरिएअनुसार यी यात्राहरूको कार्यक्रममा प्राचीन चिनियाँ संस्कृति र खानाको नियमित एक्सपोजर, आधुनिक भ्रमणहरू समावेश छन्।

द्रुत विकास र कम्युनिष्ट सामाजिक व्यवस्थाको श्रेष्ठताको भ्रम प्रस्तुत गर्दा, यात्रा कार्यक्रमले अधिनायकवादी राज्यका अन्धकार पक्षहरू जस्तै व्यापक निगरानी, एकाग्रता शिविर, धार्मिक र मानवअधिकार दमन, वातावरणीय समस्याहरू र गरिबीजस्ता कुराहरूलाई लुकाउन खोजिएको छ। तर, अमेरिकी विद्यार्थीहरुलाई ब्रेन वास गर्ने चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको दर्शनमा अभ्यस्त गराउने उद्देश्य रहेको देखिन्छ।

Facebook Comments Box

Share Icon