Share Icon

नयाँ दिल्ली । भारतका विदेश मन्त्री एस जयशंकरले आफ्नो पुस्तक ‘ह्वाय भारत म्याटर्स’ मार्फत भारतको आरोहणलाई विश्वव्यापी मान्यता दिन आह्वान गरेका छन्। उनले भारतले आउँदो दशकहरूमा महत्त्वपूर्ण प्रभाव पार्ने भएकोले सबैलाई यसको मार्ग बुझ्न आग्रह गरेका छन्।

रायसिना संवाद २०२४ मा आफ्नो भर्खरको सम्बोधनमा भारतका विदेश मन्त्री एस जयशंकरले एक आकर्षक सन्देशको अनावरण गर्दै भारतको प्रक्षेपण बुझ्नु भारतीयहरूका लागि मात्र होइन, तर विश्वव्यापी समुदायको लागि महत्त्वपूर्ण भएको बताएका छन्।

उनको पुस्तक, ‘व्हाय भारत म्याटर्स,’ ले कार्य गर्नको लागि एक शक्तिशाली कलको रूपमा काम गरेकोसमेत बताएका छन्। पाठकहरूलाई विश्व मञ्चमा भारतको आरोहणलाई प्रमुख खेलाडीको रूपमा चिन्न आग्रह गरिएको छ।

रायसिना संवाद २०२४ मा बोल्दै जयशंकरले भने, ‘चाहे तपाईं भारतीय नागरिक हुनुहुन्छ वा विदेशमा बस्ने कोही, भारत किन महत्त्वपूर्ण छ, यो बुझ्न महत्त्वपूर्ण छ, किनभने यो आगामी दशक र आगामी शताब्दीमा सबैको जीवनमा ठूलो हुनेछ।’

‘मलाई लाग्छ कि यो स्पष्ट रूपमा विश्वको अवस्था, पुनर्संतुलनको लामो प्रवृत्तिको बारेमा हो, तर मैले उल्लेख गरेको झट्काहरू, यो भूमण्डलीकरणको बारेमा हो, भूमण्डलीकरणको प्रगति, तर भूमण्डलीकरणले सिर्जना गरेका कमजोरीहरू र समस्याहरूको बारेमा पनि हो,’ उनले भने।

‘यो विदेश नीतिमा संलग्न नभएका मानिसहरूलाई बताउनको लागि हो किन परराष्ट्र नीति तपाईका लागि महत्त्वपूर्ण छ। किनभने धेरै वर्षदेखि, पक्कै पनि मेरो देशमा… धेरै मानिसहरूले भने, यो हाम्रो समस्या होइन। कसैले यसलाई हेरचाह गरिरहेको छ,’ उनले भने।

जयशंकरले आफ्नो व्यक्तिगत अनुभवबाट विदेश नीतिको सान्दर्भिकतालाई थप चित्रण गरे। उनले भारतभर यात्रा गर्दा र सामान्य जीवनमा विश्वव्यापी घटनाहरूको प्रत्यक्ष प्रभावको सामना गरेको वर्णन गरे। उनले कोभिड-१९ महामारीलाई उद्धृत गरे, जुन सुरुमा टाढाको समस्या थियो, जसले ‘घरहरूमा आक्रमण’ र जीवनलाई बाधा पुर्‍यायो।

आफ्नो दोस्रो पुस्तक ‘द इन्डिया वे’ मा अगाडी बढ्दै विदेशमन्त्री जयशंकरले पहिलो पुस्तक बाटोको बारेमा रहेको र दोस्रोले जनताको जीवनमा भारतको महत्त्वको बारेमा रहेको बताएका छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon