Share Icon

काठमाडौँ । संयुक्त राज्य अमेरिकाले चीनका १३ वटा कम्पनीहरूलाई अप्रमाणित सूचीमा थपेको छ । कम्पनीहरूलाई ‘अप्रमाणित सूची’ मा राखिएसँगै अब अमेरिकी निर्यात नियन्त्रण अधिकारीहरूले अमेरिकी मूलको प्रविधि र अन्य सामानहरू प्राप्त गर्न विश्वास गर्न सकिन्छ कि भनेर निर्धारण गर्न साइट भ्रमणहरू गर्न सक्दैनन् । चिनियाँ कम्पनीहरूको अमेरिकी निरीक्षणका लागि चीनको वाणिज्य मन्त्रालयको स्वीकृति चाहिन्छ ।

अमेरिकी निर्यातकर्ताहरूले रातो झण्डाको रूपमा काम गर्ने सूचीमा रहेका कम्पनीहरूलाई वस्तुहरू पठाउनु अघि अतिरिक्त उचित परिश्रम गर्न आवश्यक छ । र थप इजाजतपत्रहरूको लागि आवेदन गर्नुपर्ने हुनसक्छ । सूचीमा थपिएकाहरूमा जियाङ्सुमा पीएनसी प्रणाली, बेइजिङको सेङ्बो सेइतोङ टेक्नोलोजी, गुआन्झोउ सिनवे यातायात र सियामेनको प्लेक्ससलगायत समावेश छन् ।

यो सूची अमेरिकाले संवेदनशील अमेरिकी सामान र प्रविधिलाई गलत हातमा पर्नबाट रोक्न प्रयोग गरिरहेको एउटा उपकरण हो । यसले अमेरिकी प्रविधिलाई चीनको सैन्य आधुनिकीकरणबाट जोगाउन चीनलाई उन्‍नत अर्धचालक र चिप बनाउने उपकरण ढुवानीमा व्यापक प्रतिबन्धहरू पनि जारी गरेको छ । प्रविधि युद्धले देशहरू बीचको तनाव बढाएको छ ।

‘संयुक्त राज्य अमेरिकाले राष्ट्रिय सुरक्षाको अवधारणालाई सामान्यीकरण गर्दैछ, विशिष्ट चिनियाँ कम्पनीहरूविरुद्ध भेदभावपूर्ण र अनुचित अभ्यासहरू अपनाइरहेको छ, र आर्थिक र व्यापारिक मुद्दाहरूलाई राजनीतिकरण र हतियार बनाउँदै आएको छ,’ वाशिंगटनस्थित चिनियाँ दूतावासका प्रवक्ता लिउ पेन्ग्युले एक विज्ञप्तिमा भनेका छन् ।

बाइडेन प्रशासन नीति अन्तर्गत यदि विदेशी सरकारले अमेरिकी अधिकारीहरूलाई अप्रमाणित सूचीमा रहेका कम्पनीहरूमा साइट जाँचहरू सञ्चालन गर्नबाट रोक्छ भने वाशिंगटनले तिनीहरूलाई ६० दिन पछि थप प्रतिबन्धित ‘इकाई सूची’ मा थप्ने प्रक्रिया सुरु गर्नेछ । संयुक्त राज्यले डिसेम्बर १५ मा चार कम्पनीहरूसँग गरे जस्तै सफल जाँचहरू भएपछि कम्पनीहरूलाई अप्रमाणित सूचीबाट हटायो ।

मङ्गलबार अप्रमाणित सूचीमा परेका अन्य कम्पनीहरूमा बेइजिङ जिन शेङ बो यु टेक्नोलोजी, तियानजिनको फुलियान प्रेसिजन इलेक्ट्रोनिक्स, गुआन्झाउ सिन्युन इन्टेलिजेन्ट टेक्नोलोजी, नानिङ फुलियान फु गुइ प्रेसिजन इन्डस्ट्रियल, निङ्बो एमओओएफ ट्रेडिङ, शेन्जेन बोझिटोङ्डा टेक्नोलोजिक, शेन्जेन ली डेभलपमेन्ट, शेन्जेन बोझिटोङ्डा टेक्नोलोजीलगायत छन् ।

Facebook Comments Box

Share Icon