Share Icon

काठमाडौँ । अष्ट्रेलियाको मेलबर्न अदालतले देशको विदेशी प्रभाव कानून अन्तर्गत आफ्नो प्रकारको पहिलो फैसलामा एक अस्ट्रेलियाली व्यापारीलाई चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको लागि गोप्य रूपमा काम गरेकोमा दोषी ठहराएको सीएनएनले रिपोर्ट गरेको छ ।

मेलबर्नमा चिनियाँ समुदायका एक प्रमुख व्यक्तित्व, अस्ट्रेलियाका व्यापारी, डि सान डुओङ, ६८, विदेशी हस्तक्षेपको कार्यको लागि तयारी वा योजना बनाएको एक निर्णायक मण्डलले दोषी ठहर गरेको थियो। उनले गरेको अपराधमा अधिकतम १० वर्षको जेल सजाय हुन्छ । सीएनएनले गरेको रिपोर्ट अनुसार सन् २०१८ मा अष्ट्रेलियाले घरेलु राजनीतिमा विदेशी प्रभावलाई रोक्नको लागि ल्याएको कानून अन्तर्गत दोषी ठहरिने डुओङ पहिलो व्यक्ति हुन् । अष्ट्रेलियाको राजनीतिमा प्रभाव पार्ने बेइजिङको कथित प्रयासमा संलग्न घोटालाहरूको शृंखलापछि आएको यो कानुनले देशको सबैभन्दा ठूलो व्यापारिक साझेदार चीनसँगको तनावलाई गहिरो बनायो ।

डुओङलाई भिक्टोरिया राज्य प्रहरीले २०२० मा अभियोग लगाएको थियो। मंगलबार, भिक्टोरियाको काउन्टी अदालतले फैसला सुनायो कि उनले तीन वर्ष पहिले रोयल मेलबर्न अस्पताललाई ठूलो चन्दा दिएर पूर्व संघीय सरकारका मन्त्री एलन टजलाई गोप्य रूपमा प्रभाव पार्ने प्रयास गरेको थियो ।

जुन २, २०२० मा अस्पतालमा भएको एक कार्यक्रमका तस्बिरहरूमा, डुओङले ३७,४५० अष्ट्रेलियाली डलर (४२५,०००) को नयाँ चेकको साथ प्रस्तुत गरेको देखाउँछ । डुओङको नेतृत्वमा रहेको चिनियाँ डायस्पोरा समूह भियतनाम, कम्बोडिया र लाओसबाट ओशिनिया फेडेरेसन अफ चाइनिज अर्गनाइजेसनले रकम जुटाएको थियो। संघीय अभियोजकहरूले आरोप लगाए कि डुओङले टजको पक्षमा करी गर्न दान प्रयोग गरेको थियो । टजलाई कुनै गल्तीको आरोप लागेन ।

सरकारका वकिलहरूले अप्रिल २०२० मा डुओङ र एक सहयोगीबीचको अवरोध भएको फोन कलमा केही हदसम्म भर परेका थिए। रेकर्डिङमा, अदालतले डुओङलाई अष्ट्रेलियाको सम्भावित भावी प्रधानमन्त्रीको रूपमा मान्ने टजसँगको सम्बन्धको मूल्यबारे छलफल गरेको सुनेको थियो । अभियोजन पक्षका वकिल प्याट्रिक डोयलले अदालतमा तर्क गरे कि अष्ट्रेलियाको लिबरल पार्टीको भिक्टोरियन राज्य शाखाका पूर्व सदस्य डुओङ चीनको संयुक्त मोर्चा कार्य विभागको लागि ‘आदर्श लक्ष्य’ हुनेछन् ।

संयुक्त मोर्चा सत्तारुढ चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीद्वारा सञ्चालित एउटा विशाल संगठन हो जसलाई चिनियाँ डायस्पोरालगायत पार्टी बाहिरका सम्भ्रान्तहरूसँग सम्बन्ध विकास गर्ने जिम्मेवारी दिइएको छ । यो लामो समयदेखि अनुसन्धानकर्ताहरू र संयुक्त राज्य अमेरिका लगायत पश्चिमी राष्ट्रहरूले चिनियाँ सरकारको तर्फबाट विश्वव्यापी विदेशी प्रभाव सञ्चालनको योजना बनाएको आरोप लगाउँदै आएको छ, सीएनएनले रिपोर्ट गरेको छ ।

‘यस प्रणालीको मुख्य लक्ष्य चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका लागि साथीहरूलाई जित्नु हो, यसले पार्टी र यसका नीतिहरूप्रति सहानुभूति उत्पन्न गर्ने समावेश गर्दछ,’ डोयलले अदालतलाई भने ।

अष्ट्रेलियाको संघीय पुलिस (एएफपी) ले मंगलबार एक विज्ञप्ति जारी गर्दै फैसलाको स्वागत गरेको छ । विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ’एएफपी यस जटिल अनुसन्धानको क्रममा काउन्टर विदेशी हस्तक्षेप कार्यदलमा आफ्ना साझेदारहरूलाई धन्यवाद दिन्छ । विदेशी हस्तक्षेप एएफपीको लागि महत्त्वपूर्ण राष्ट्रिय सुरक्षा प्राथमिकता हो ।’

Facebook Comments Box

Share Icon