Share Icon

नयाँ दिल्ली । प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले भारत विश्वको सबैभन्दा द्रुत वृद्धि हुने प्रमुख अर्थव्यवस्था भएको र अन्तर्राष्ट्रिय ऊर्जा एजेन्सी (आईईए) ल्याएको प्रतिभा, प्रविधि र नवीनताबाट लाभ उठाउने बताएका छन्।

पेरिस-मुख्यालय संगठनको मन्त्रीस्तरीय बैठकमा रेकर्ड गरिएको सन्देशमा प्रधानमन्त्री मोदीले भारतले आफ्नो पेरिस जलवायु प्रतिबद्धतालाई समयसीमा अगाडि नै पार गरेको छ।

‘भारत विश्वको सबैभन्दा द्रुत वृद्धि हुने प्रमुख अर्थतन्त्र हो। दिगो विकासका लागि ऊर्जा सुरक्षा र दिगोपन चाहिन्छ। एक दशकमा हामी ११औँ ठूलो अर्थतन्त्रबाट पाँचौं ठूलो अर्थतन्त्रमा पुग्यौं। सोही अवधिमा हाम्रो सौर्य ऊर्जा क्षमता २६ गुणा बढ्यो। हाम्रो नवीकरणीय ऊर्जा क्षमता पनि दोब्बर भएको छ। हामीले यस सम्बन्धमा पेरिसको प्रतिबद्धतालाई समयभन्दा अगावै पार गर्यौं,’ प्रधानमन्त्री मोदीले भने।

प्रधानमन्त्री मोदीले विश्वको जनसंख्याको १७ प्रतिशतको घर भए पनि भारतको कार्बन उत्सर्जन विश्वव्यापी कुलको ४ प्रतिशत मात्र हो। ‘यद्यपि, हामी जलवायु परिवर्तनसँग लड्न दृढ प्रतिबद्ध छौं,’ उनले भने।

प्रधानमन्त्री मोदीले आईईएको ५० औं वार्षिकोत्सवको लागि बधाई दिँदै बैठकको सह-अध्यक्षताको लागि आयरल्याण्ड र फ्रान्सलाई धन्यवाद दिए। ‘म विश्वस्त छु कि भारतले यसमा ठूलो भूमिका खेल्दा आईईएलाई फाइदा हुनेछ,’ उनले भने।

कुनै पनि संस्थाको विश्वसनीयता र क्षमता बढाउन समावेशीताको महत्त्वलाई जोड दिँदै प्रधानमन्त्री मोदीले भने, ‘१.४ बिलियन भारतीयहरूले प्रतिभा, प्रविधि र नवीनतालाई टेबुलमा ल्याउछन्। हामी प्रत्येक मिशनमा स्केल र गति, मात्रा र गुणस्तर ल्याउँछौं।’

Facebook Comments Box

Share Icon