Share Icon

दुबई । संयुक्त अरब इमिरेट्‌समा बनेका हिन्दु मन्दिरको १४ फ्रेबुअरीमा भारतको पीएम नरेन्द्र मोदी उद्घाटन गर्ने भएका छन् ।

सो मन्दिर निर्माण संस्था बिएपीएसले आफ्नो आधिकारिक ट्‌वीटर ह्यान्डलबाट भिडियो सेयर गरेको छ। जुन भिडियोमा मन्दिरको निर्माण कसरी भयो ? भनेर देखाउने प्रयास गरिएको छ ।

मन्दिर निर्माण गर्ने बिएपिएस स्वामी नारायण संस्थाले हिन्दु मन्दिरको निर्माण निकै तीव्र गतिमा भएको बताएको छ । कोभिडको समयमा मन्दिर प्रशासनले भारतबाट अरब इमिरेट्समा धेरै मानिसहरूलाई मद्दत गरेको थियो । मन्दिरको निर्माण सम्पन्न हुनुअघि नै चाडपर्वमा हजारौं मानिस मन्दिर परिसरमा भेला हुन थालिसकेका छन् ।

अरब इमिरेट्समा करिब ७०० करोडको लागतमा गुलाबी बालुवा र सेतो संगमरमरले हिन्दु मन्दिर निर्माण गरिएको छ । भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले यो मन्दिरको उद्घाटन १४ फेब्रुअरीमा गर्ने छन् । उद्‌घाटनअघि मन्दिरमा विभिन्न अनुष्ठान गरिने छ ।

यो मन्दिर सुरुमा अरब इमिरेट्सको अबु मुरिखा क्षेत्रमा ५.४ हेक्टर जमिनमा बनाइएको थियो । मन्दिर परिसरलाई पछि सामुदायिक हल र पार्किङ क्षेत्रहरू समावेश गर्न १० हेक्टरमा विस्तार गरिएको थियो । मन्दिरमा स्थापित सबै मूर्तिहरू हातले बनाएर कोरिएका छन् ।

एक समाचारअनुसार मन्दिर निर्माण गर्ने बिएपिएस स्वामी नारायण संस्थाका अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्ध प्रमुख स्वामी ब्रह्मविहारीदासले भने, ‘सद्भाव र सहिष्णुता युएईको आत्मा हो ।’ उनका अनुसार सो मन्दिरले दुई देशबीच शान्ति प्रवर्द्धन गर्ने बताए । यो यूएई र भारतबीचको घनिष्ठ सम्बन्धको प्रतीक पनि हुने उनको भनाइ छ ।

यस मन्दिरको शिलान्यास सन् २०१८ मा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले गरेका थिए, अब उनले नै यस मन्दिरको उद्घाटन पनि गर्नेछन् । सो हिन्दु मन्दिरको उचाइ १०८ फिट रहेको बताइएको छ । मन्दिरमा ४० हजार घनमिटर संगमरमर र १ लाख ८० हजार घनमिटर बालुवा ढुंगा प्रयोग गरिएको छ । मन्दिर वैदिक वास्तुकलाको आधारमा डिजाइन गरिएको हो ।

Facebook Comments Box

Share Icon