Share Icon

बेइजिङ । हालैका दिनहरूमा चिनियाँ ऋण आवेदनहरूको व्यापक प्रयोग चिन्ताको विषय बनेको छ। जसले विश्वभरका प्रयोगकर्ताहरूमा असुविधा र असन्तुष्टि पैदा गरेको छ ।

उच्च ब्याज दर र छोटो भुक्तानी अवधिको साथ साना ऋणहरू प्रस्ताव गर्नका लागि परिचित यी एपहरू विभिन्न देशहरूमा वित्तीय र भावनात्मक अशान्ति निम्त्याउने एक महत्त्वपूर्ण विश्वव्यापी खतराको रूपमा देखा परेका छन् ।

आईजे-रिपोर्टिकाद्वारा हालैको खोजी रिपोर्टले फिलिपिन्स, भारत, पाकिस्तान र धेरै अफ्रिकी देशहरूबाट चिन्ताजनक केस स्टडिहरू प्रस्तुत गर्दै यस मुद्दाको व्यापक पहुँचलाई केन्द्रित गर्दछ।

समस्याको गम्भीरतालाई बुझ्न फिलिपिन्सको डेटालाई केलाउन सकिन्छ जहाँ लगभग ८८ प्रतिशत प्रयोगकर्ताहरूले उत्पीडनको रिपोर्ट गरेका थिए र ०.८९ प्रतिशतलाई थाहा थियो कि यी एपहरूले कसैलाई आत्महत्याको कारण बनायो ।

भारतमा ८६.६७ प्रतिशतले उत्पीडनको सामना गर्नुपरेको छ। अनुसन्धानले ७० वटा खराब एप्समार्फत १४.३ मिलियन रुपैयाँभन्दा बढी रकम सङ्कलन गरेको खुलासा गरेको छ।

यी तथ्याङ्कहरूले चिनियाँ ऋण आवेदनहरूको शोषणकारी अभ्यासहरूलाई सम्बोधन गर्न, कमजोर प्रयोगकर्ताहरूको संरक्षण गर्न आग्रह गर्न र डिजिटल युगमा नैतिक उधारो अभ्यासहरू प्रवर्द्धन गर्न विश्वव्यापी सहयोगको तत्काल आवश्यकतालाई जोड दिन्छ ।

आर्थिक शोषण बाहेक यी चिनियाँ ऋण एपहरूले सम्पर्क पुस्तक, ग्यालरी र स्थान डेटासहित संवेदनशील डेटा पहुँच गरेर व्यक्तिगत गोपनीयता पनि अतिक्रमण गरेको छ।

प्रतिवेदनले ब्ल्याकमेलका घटनाहरू बढाएको देखाउँछ । विशेष गरी महिला पीडितहरूलाई लक्षित गर्दै । जसले डाक्टरसँग उपचार गरिएका तस्बिरहरू, साथीहरू र परिवारलाई पर्दाफास गर्ने धम्कीहरूमार्फत उत्पीडन भोग्नुपर्ने हुन्छ ।

चोरी गरिएको व्यक्तिगत डेटा अनलाइन प्लेटफर्महरू र डार्क वेबमा पनि बेचिन्छ । विज्ञापनहरूमा परिष्कृत एक्सपोजरदेखि सुनियोजित लक्षित विज्ञापन अभियानहरूसम्मका विभिन्न अनुप्रयोगहरूको साथ । गोपनीयताको लागि यो स्पष्ट उपेक्षालाई यी शोषणकारी अभ्यासहरूलाई रोक्न नियामक हस्तक्षेप आवश्यक छ।

एटम पीएच र मिस्टर क्याश एपहरूमा केस स्टडिहरूले अप्ठ्यारो उपचार, कमजोर ग्राहक समर्थन, अज्ञात शुल्कहरू र फराकिलो अनुमतिहरू, प्रयोगकर्ताहरूको लागि महत्त्वपूर्ण गोपनीयता र सुरक्षा चिन्ताहरू बढाउँदै समस्याग्रस्त ढाँचाहरू प्रकट गर्दछ । सिकारी रणनीतिहरूको अगाडि चिनियाँ ऋण एपहरूका तथाकथित “एजेन्टहरू” छन् ।

जसले लगातार कल, मौखिक आक्रमण, धम्की दिने भाषा, शोषण गर्ने ब्ल्याकमेल रणनीतिहरू, सम्पर्कहरूलाई हस्तक्षेप गर्ने उत्पीडन र प्लेटफर्महरूमा धम्की दिने सन्देशहरू जस्ता क्रुर विधिहरू प्रयोग गर्छन् । यी निन्दनीय अभ्यासहरूले पीडितहरूमा बढ्दो मनोवैज्ञानिक प्रभाव पारेको छ। यी शोषणकारी अभ्यासहरूलाई रोक्न तत्काल नियामक कारबाही आवश्यक छ ।

गुगल प्ले स्टोर र एप्पल एप स्टोरले उजुरीहरूको प्रतिक्रियामा यी ऋण आवेदनहरू हटाउन कदम चालेका छन् । तिनीहरू अनियमित प्लेटफर्महरूमा रहन्छन् । लाखौँ प्रयोगकर्ताहरूलाई शोषणको लागि जोखिममा राख्छन् । यसबाहेक, टिकटक, फेसबुक र व्हाट्सएप जस्ता प्लेटफर्महरूमार्फत आधिकारिक एप स्टोरहरूको प्रतिबन्धलाई बेवास्ता गर्दै शंकास्पद एपीकेको वितरणले सुरक्षा र गोपनीयता जोखिमहरू खडा गर्दछ ।

रिपोर्टले फिलिपिन्स, भारत, पाकिस्तान र विभिन्न अफ्रिकी देशहरूका केस स्टडिहरू हाइलाइट गर्दछ । चिनियाँ ऋण एप घोटालाको विश्वव्यापी प्रभावलाई हाइलाइट गर्दछ । फिलिपिन्समा, पीडितहरूले ऋण सर्तहरू र ऋण शार्कहरूबाट प्रारम्भिक उत्पीडनको सामना गर्छन् ।

जबकि भारतमा आर्थिक निर्भरता र राष्ट्रिय सुरक्षाको बारेमा चिन्ताहरू उत्पन्न हुन्छन्। पाकिस्तानमा नक्कली उधारो अनुप्रयोगहरूले उपभोक्ताहरूबीच अराजकता निम्त्याउँछ र प्रतिवेदनले ९३ भन्दा बढी अनलाइन उधारो अनुप्रयोगहरू हाइलाइट गर्दछ । जुन शिकारी अभ्यासहरूमा संलग्न छन् ।

पाकिस्तानको डरलाग्दो आर्थिक परिदृश्यले डरलाग्दो आत्महत्या दर निम्त्याएको छ। जुन पीडितहरूले यी एपहरूसँग सम्बन्धित तीव्र दबाबलाई दोष दिन्छन् ।

प्रतिवेदनले अफ्रिकामा चिनियाँ ऋण आवेदनहरूको व्यापक प्रयोगमा ध्यान केन्द्रित गरेको छ । जहाँ साना व्यवसाय र परिवारको पालनपोषणका लागि कोष खोज्ने कमजोर व्यक्तिहरू शोषणकारी अभ्यासहरूको सिकार हुन्छन् । नाइजेरिया, केन्या र घाना जस्ता देशहरूमा नियामक उपायहरू अपर्याप्त मानिन्छ र सिकारी उदार अभ्यासहरूमा संलग्न एपहरूको विशिष्ट उदाहरणहरू हाइलाइट गरिएको छ ।

अन्तमा, रिपोर्ट “चिनियाँ ऋण एप्सको अँध्यारो पक्ष” ले विश्वव्यापी रूपमा यी एपहरूको व्यापक र शोषणकारी अभ्यासहरू उजागर गर्दछ । यस मुद्दालाई सम्बोधन गर्न, प्रतिवेदनले सीमापार सरकार, नियामकहरू र कानून प्रवर्तन एजेन्सीहरूबीच थप सहयोग र समन्वयको वकालत गर्दछ।

सार्वजनिक शिक्षा अभियानहरू चेतना जगाउन, व्यक्तिहरूलाई घोटालाहरूबाट जोगाउनको लागि सशक्त बनाउन महत्त्वपूर्ण छन् । यी एपहरूको शोषणकारी अभ्यासहरूलाई रोक्न र आर्थिक सहायताको खाँचोमा परेकाहरूका लागि सुरक्षित र निष्पक्ष अनलाइन उधारो वातावरण सिर्जना गर्न र कमजोर व्यक्तिहरूलाई जोगाउन अधिकारीहरूद्वारा द्रूत र निर्णायक कार्य अत्यावश्यक छ ।

Facebook Comments Box

Share Icon