Share Icon

कोलम्बो । चीनले यसअघि नै एक जासुसी जहाज श्रीलंकाको होम्बनटोटा बन्दरगाहमा स्ट्यान्डबाइ राखेको छ। फेरि अर्को चिनियाँ अनुसन्धान जहाजलाई श्रीलंकाको जलक्षेत्रमा प्रवेश गर्न अनुमति दिन चिनियाँ दूतावासले श्रीलंकाको विदेश मन्त्रालयमा पत्र पठाएको छ।

यसअघि चिनियाँ अनुसन्धान पोत शि यान ७ को आगमनप्रति भारतले सुरक्षा चिन्ता उठाए पनि चिनियाँ जहाजले श्रीलंकाको जलक्षेत्रमा प्रवेश अनुमति पाएको थियो। श्रीलंकाको मन्त्रालयका प्रवक्ताले चिनियाँ दूतावासबाट अनुरोध प्राप्त भएको पुष्टि गरे तर ‘अनुरोध अझै प्रक्रियामा रहेको’ जोड दिए।

शिन यान ६ स्थानीय साझेदारहरू, राष्ट्रिय जलीय अनुसन्धान एजेन्सी (नारा), र रुहुना विश्वविद्यालयको सहभागितामा अक्टोबर ३० देखि पश्चिमी जलक्षेत्रका तोकिएका क्षेत्रहरूमा दुई दिनसम्म समुद्री सम्बन्धी अनुसन्धानमा संलग्न थियो।

नयाँ अनुरोध सिआंग याङ होङ ०३ को लागि हो, एक जहाज जसले समुद्र विज्ञान सर्वेक्षण र अनुसन्धान अध्ययनहरूमा संलग्न छ। २०१६ मा निर्मित, यसको हालको मस्यौदा ९९.८ मिटरको लम्बाइ र १७.८ मिटर चौडाइको साथ ६.१ मिटर रहेको रिपोर्ट गरिएको छ।

भ्रमणको लागि अनुरोध गरिएको मितिहरू आगामी वर्ष जनवरी ५ देखि फेब्रुअरी २० सम्म रहेको बताइएको छ, तर घटनाक्रमसँग परिचित स्रोतका अनुसार स्थानीय साझेदारहरूसँग भ्रमणको दायरा टुंगो लाग्न बाँकी छ।

Facebook Comments Box

Share Icon