Share Icon

भर्जिनिया । केन्द्रीय तिब्बती प्रशासनका सिक्योङ पेन्पा छिरिङले उत्तरी अमेरिकाको आफ्नो जारी आधिकारिक भ्रमणका क्रममा चार्लोट्सभिल र भर्जिनियामा रहेका तिब्बती युवाहरूलाई सम्बोधन गरेका छन्।

युवाहरूसँगको कुराकानीमा सिक्योङले १६औँ काशागका प्रमुख प्रतिबद्धताहरूलाई जोड दिए। उनले आफ्नो प्रशासनले हालसम्म हासिल गरेको उपलब्धिबारे जानकारी दिए र आगामी दिनमा हुने कार्यक्रमहरू र प्रशासनले प्राथमिकतामा राखेका गतिविधिहरूबारे जानकारी गराए।

उनले विश्वभरका तिब्बती समुदायहरूको आधिकारिक भ्रमणका क्रममा आफ्ना मुख्य प्रतिबद्धताहरू मध्ये एक युवाहरूसँग उनीहरूको विचार र प्रतिक्रिया खोज्न अन्तरक्रियात्मक सत्रहरू गर्नु रहेको दोहोर्याएका छन्।

सिक्योङले आफ्नो भर्खरैको पहिलो ल्याटिन अमेरिका भ्रमण र राजनीतिक नेता, सांसद र विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरूसँग गरेको लगातार भेटघाटबारे जानकारी गराएका थिए। उनले आफ्नो कार्यकालमा तिब्बतको बारेमा चेतना जगाउन र ल्याटिन अमेरिकामा चीनको बढ्दो प्रभावको नतिजा विरुद्ध सतर्कता जगाउन प्रयास गर्ने र ल्याटिन अमेरिकी देशहरूमा पुग्ने प्रयास गर्ने बताए।

सिक्योङले मुख्यतया तिब्बतको विश्वव्यापी महत्वलाई जोड दिने विभिन्न विषयहरूको बारेमा कुरा गरे। उनले चीन-तिब्बत द्वन्द्वको शान्तिपूर्ण समाधान चीनका छिमेकी राष्ट्रहरूबीच शान्ति र स्थायित्व कायम गर्न निर्णायक कारक हुनुको कारण दोहोर्‍याउन तिब्बतको भौगोलिक-राजनीतिक महत्त्वको बारेमा कुरा गरेका छन्।

उनले तिब्बतमाथिको चीनको दाबीमा विश्वासको कमी रहेको औंल्याए र तिब्बती पक्षले स्वतन्त्रता खोजेको नरहेको बताए। उनले चीनको कब्जामा रहेको तिब्बतको यथास्थितिलाई समाधान गर्न केन्द्रीय तिब्बत प्रशासनको राजनीतिक अडान सधैं तिब्बतीहरूलाई आत्मनिर्णयको स्वतन्त्रता रहेको मध्यमार्गी दृष्टिकोण रहेको बताए।

सीटीएको राजनीतिक अडान अपरिवर्तित रहँदा, सिक्योङले चीनको व्यापक प्रचारलाई खारेज गर्न र मध्यमार्गी दृष्टिकोणको राजनीतिक लाभ कायम राख्न तिब्बतलाई ऐतिहासिक रूपमा स्वतन्त्र राज्यको रूपमा सक्रिय रूपमा मान्यता दिने रणनीतिमा सुधार गरिएको बताए।

तिब्बतको स्वतन्त्र स्थितिको बारेमा युवाहरूलाई बुझाउन, सिक्योङले ७ औं शताब्दीदेखि सुरु भएको इतिहासको विस्तृत विवरण दिए जब तिब्बती साम्राज्य चीन र मंगोलियासँगै मध्य एशियाका तीन ठूला साम्राज्यहरूमध्ये एक थियो। उनले तिब्बती साम्राज्यले चीनको राजधानीमा गरेको आक्रमण र उज्वेकिस्तानको समरकन्दमा थप आक्रमणको बारेमा कुरा गरे जुन ९ औं शताब्दीमा मङ्गोलहरू चेङ्गिस खानको नेतृत्वमा उदाउँदो शक्ति बन्नुअघि तिब्बती साम्राज्यको सीमा थियो।

ऐतिहासिक कथालाई अझ राम्ररी बुझ्नको लागि, सिक्योङले युवाहरूलाई तिब्बतका विज्ञहरू माइकल भान प्राग र प्रो. होन-सियाङ लाउले तिब्बत कहिल्यै चिनियाँ साम्राज्यको हिस्सा थिएन भनी प्रमाणित गर्ने आ-आफ्नो निष्कर्षमा विस्तृत तथ्यात्मक प्रमाणहरू पुष्टि गर्न आग्रह गरे।

यसबाहेक, सिक्योङले तिब्बती बौद्ध धर्मले प्रचार गरेको ‘अहिंसा’ लाई जोड दिँदै तिब्बतको सांस्कृतिक र आध्यात्मिक महत्त्वलाई प्रकाश पारे जुन आजको चलिरहेको सशस्त्र द्वन्द्वमा अझ बढी सान्दर्भिक र प्रभाव रहेको उनको आरोप थियो।

उनले तिब्बतको इकोलोजीको महत्वबारे प्रकाश पारे। तिब्बत एसियाको ‘वाटर टावर’ र विश्वको ‘तेस्रो ध्रुव’ भएकोले, सिक्योङले जलवायु परिवर्तनका चुनौतिहरू निर्धारण गर्न र पृथ्वीको भविष्य सुरक्षित गर्न तिब्बतको मुख्य पारिस्थितिक भूमिकाहरू व्याख्या गरेका छन्।

आफ्नो समापन भाषणमा, सिक्योङले युवाहरूलाई तिब्बतको भविष्य राष्ट्रको भविष्यको रूपमा सुरक्षित गर्ने थप जिम्मेवारीको स्मरण गराएका छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon