बेइजिङ । विश्वव्यापी जैविक विविधताको संरक्षणमा चीनको साहसी र आक्रामक कथनहरूको बाबजुद देशको आफ्नै परम्परागत चिनियाँ औषधि टीसीएम समर्थकहरूलाई पशु क्रूरता र विभिन्न लोपोन्मुख प्रजातिहरूको विनाशको आरोप लगाइएको छ।

अकुपंक्चर थेरापी, सास फेर्ने र शारीरिक व्यायाम, खाने बानी, र टीसीएम औषधिहरू जस्ता असङ्ख्य विषयहरू समावेश हुन्छन्। जसले विभिन्न जनावरका अङ्गहरूलाई सामग्रीको रूपमा प्रयोग गर्दछ। सन् २०१९ मा, पहिलो पटक विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले (औपचारिक रूपमा टीसीएमलाई यसको अन्तर्राष्ट्रिय वर्गीकरणको ११औँ संस्करणमा समावेश गर्‍यो) विश्वको सबैभन्दा प्रभावशाली चिकित्सा कागजातहरू मध्ये एक।

यो चिनियाँ अधिकारीहरूको वर्षौँको लबिङ प्रयासको परिणाम हो। टीसीएम समर्थकहरू उत्साहित थिए तर यसले वैज्ञानिक समुदाय र पशु अधिकारकर्मीहरूलाई निराश तुल्यायो।

प्रमुख वैज्ञानिक पत्रिका नेचरका सम्पादकहरूले लेख्दै भने, ‘परम्परागतमा डब्लूएचओ अध्याय औषधि उल्टो हुन सक्छ। राम्रोसँग परीक्षण नगरिएका र हानिकारक पनि हुन सक्ने औषधिहरूसँग डब्लूएचओको सम्बन्ध मानव स्वास्थ्यको रक्षा गर्ने ठूलो जिम्मेवारी र शक्ति भएको शरीरका लागि अस्वीकार्य छ।’

ग्राहकहरू सामान्यतया जङ्गली जनावरहरूबाट व्युत्पन्न उपचार रुचाउँछन्। उदाहरणका लागि, कस्तुरी मृग ग्रन्थिहरू कोमा उपचार गर्न र मासिक धर्म प्रवाह पुनर्स्थापित गर्न प्रयोग गरिन्छ। कालो बजारमा केवल एउटा ग्रन्थिको मूल्य ४५,००० अमेरिकी डलरभन्दा बढी हुन सक्छ। नतिजाको रूपमा चीनमा मात्र माग पूरा गर्न प्रत्येक वर्ष एक लाख भन्दा बढी कस्तुरी मृग मारिन्छन्।

नष्ट भएका अन्य प्रजातिहरूमा बाघ (लिङ्गका लागि), गैँडा (सिङहरूका लागि), सूर्य भालु (पित्त थैलीका लागि, र प्यांगोलिनहरू (तर्राका लागि) समावेश छन्। आफ्नो बहुमूल्य छालाको लागि खोजिएको नम्र गधा पनि जोखिममा छ।

सन् १९९६ देखि २०१६ सम्म चीनको जङ्गली गधाको सङ्ख्या ९.४ मिलियनबाट घटेर ४.६ मिलियनमा आयो। २०२० मा, केही टीसीएम समर्थक र व्यवसायीहरूले आफैँले लोपोन्मुख जनावरहरूको व्यापारको विरुद्ध आवाज उठाएका थिए र यी अभ्यासहरूले उनीहरूको पुरानो अनुशासनलाई खतरामा पारेको बताएका छन्।

Facebook Comments Box