Share Icon

काठमाडौं । संयुक्त राज्य अमेरिकाले गत बुधबार एक दर्जन भन्दा बढी चिनियाँ कम्पनीहरूलाई रक्षा विभागले बनाएको सूचीमा थप गरेको छ जसमा कम्पनीहरूले कथित रूपमा बेइजिङको सेनासँग काम गरिरहेका आरोप लगाईएको छ।

अमेरिकी सरकारले अमेरिकी प्रविधिलाई चीनलाई सहयोग गर्नबाट रोक्नको लागि व्यापक प्रयासको रूपमा नयाँ सूची जारी गरेको हो।

सूचीमा नयाँ थपहरू, रक्षा विभागको वेबसाइटमा पोस्ट गरिएको थियो र मेमोरी चिप निर्माता वाईएमटीसी, कृत्रिम बुद्धिमत्ता कम्पनी मेगभी, लाइडार निर्माता हेसाई टेक्नोलोजी र टेक कम्पनी नेटपोसा समावेश भएको रोयटर्सद्वारा रिपोर्ट गरिएको छ।

विश्वका दुई ठूला अर्थतन्त्रहरू बीचको तनावपूर्ण सम्बन्धको बीचमा, अद्यावधिक गरिएको सूची वाशिंगटनले हालैका वर्षहरूमा चिनियाँ कम्पनीहरूलाई हाइलाइट गर्न र प्रतिबन्धित गर्न बेइजिङको सेनालाई बलियो बनाउन सक्ने थुप्रै कार्यहरू मध्ये एक हो।

चीनले यस कदमको विरोध गरेको छ र यसलाई राज्य शक्तिको दुरुपयोग भनेको छ, र यो अमेरिकाको “बजार प्रतिस्पर्धा र अन्तर्राष्ट्रिय निष्पक्ष व्यापारको कथित प्रतिबद्धता” को विपरीत भएको बताएको छ।

बुधवार थपिएका अन्य फर्महरूमा चाइना थ्री गर्जेज कर्पोरेशन, चाइना कन्स्ट्रक्सन टेक्नोलोजी कम्पनी र यिटु नेटवर्क टेक्नोलोजी, साथै सार्वजनिक रूपमा व्यापार गर्ने कम्पनीहरू चेङ्दु जुआभ अटोमेसन टेक कम्पनी, चेङ्दु एम एन्ड एस इलेक्ट्रोनिक्स टेक्नोलोजी कम्पनी, गुइझोउ एभिएसन टेक्निकल डेभलपमेन्ट कम्पनी, र शेन्जेन कन्सिस साइन्स एन्ड टेक्नोलोजी कम्पनी समावेश छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon