Share Icon

एजेन्सी । सिमेन्ट उत्पादनको क्षेत्रमा चीन र भारतले फरक आर्थिक परिदृश्यहरूद्वारा आकारको बजारको प्रवाहलाई फरक पारिरहेका छन् । फिच रेटिङ्सको अन्तर्दृष्टिले सन् २०२४ मा चिनियाँ सिमेन्टको मागको लागि चुनौतीपूर्ण दृष्टिकोण प्रकट गर्छ, जुन सम्पत्ति क्षेत्रमा चलिरहेको संकटबाट प्रेरित छ ।

यसबीचमा, भारतको सिमेन्ट उद्योगले मध्यम अवधिमा स्थिर माग वृद्धिको प्रक्षेपणको साथ अझ आशावादी पाठ्यक्रम चार्ट गर्दछ । चिनियाँ सम्पत्ति क्षेत्रको निरन्तर चुनौती र पूर्वाधार लगानीमा अनुमानित मन्दीले २०२४ मा कमजोर सिमेन्टको मागमा योगदान पुर्याउँछ ।

स्थानीय सरकारहरूका लागि तनावपूर्ण वित्तिय अवस्थाहरू, भूमि बिक्रीमा आएको गिरावटले, महत्त्वपूर्ण पूर्वाधार परियोजनाहरूमा खर्च बढाउने उनीहरूको क्षमतामा बाधा पुर्याउँछ ।

यी अवरोधहरूको बावजुद, फिचले प्रतिकूलताको सामना गर्दा उत्पादकहरूको मार्जिनको सम्भावित स्थिरतालाई नोट गर्दछ । चीनका शीर्ष पाँच सिमेन्ट उत्पादकहरूको सकल नाफामा ३ प्रतिशतमा गिरावट देखाएको छ, जुन अघिल्लो त्रैमासिकहरूमा अवलोकन गरिएको तीव्र संकुचनबाट उल्लेखनीय मन्दी हो ।

क्षमतामा कमी आउने अनुमान गर्दै, फिचले २०२४ मा बजारबाट साना, कम लाभदायक उत्पादकहरू बाहिरिने प्रक्षेपण गरेको छ । क्षमता नियन्त्रण र सेक्टर डिकार्बोनाइजेसन सम्बन्धी सरकारी नीतिहरूले समग्र क्षमतामा मध्यम–अवधिको कमीमा योगदान दिने अपेक्षा गरिएको छ । चीनको विपरित, भारतको सिमेन्ट क्षेत्रले राष्ट्रको स्थिर जीडीपी विस्तारद्वारा संचालित बलियो प्रक्षेपणको पूर्वानुमान गर्दछ । फिचले आगामी वर्षहरूमा सिमेन्टको मागमा ६ प्रतिशतदेखि ८ प्रतिशतको वार्षिक वृद्धिदर हुने अनुमान गरेको छ ।

भारतले आगामी पाँच वर्षमा वार्षिक सिमेन्ट क्षमता दोब्बर हुने अनुमान गरेको छ भने उद्योगको बलियो माग वृद्धिले क्षमताको स्वस्थ उपयोग कायम राख्न मद्दत गर्नेछ । फिचले नोट गर्छ कि शीर्ष पाँच भारतीय उत्पादकहरूले क्षितिजमा थप मर्जर र अधिग्रहणको साथ नयाँ क्षमताहरूको नेतृत्व गर्नेछन् ।

Facebook Comments Box

Share Icon