Share Icon

बेइजिङ । दक्षिण कोरियाका विदेशमन्त्री पार्क जिन र उत्तर कोरियाली मानवअधिकार मामिलाका लागि अमेरिकी विशेष दूत जुली टर्नरबीचको भर्खरैको बैठकमा उत्तर कोरियाबाट भागेकाहरूलाई स्वदेश फिर्ता गराउने चिनियाँ गतिविधिविरुद्ध चेतावनी दिएको छ।

दुई सहयोगीहरूले उत्तर कोरियाको डरलाग्दो मानवअधिकार अवस्थालाई सम्बोधन गर्न सहयोग गर्ने वाचा गरेका छन्। विशेष गरी दमनकारी शासनमा भागेकाहरूलाई जबरजस्ती फिर्ता गर्ने चीनको भूमिकामा छलफल केन्द्रित भएको बताइएको छ।

उत्तर कोरियाली विपक्षीहरूले सामना गरेको डरलाग्दो व्यवहार र परिवर्तनको तत्काल आवश्यकतालाई प्रकाश पार्दै चलिरहेको संकटको लागि चीनको कार्यहरू र अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिक्रियाको आलोचनात्मक समीक्षा गरिएको छ।

‘उत्तर कोरियाका जनता अप्ठेरो अवस्थामा बाँचिरहेका छन्, किम जोङ उन शासनले आफ्नो आधारभूत अधिकारलाई कटौती गर्दै आणविक हतियार उत्पादनलाई निरन्तरता दिएका छन।’

स्वतन्त्रता र राम्रो जीवनको खोजीमा दमनकारी शासनबाट उम्कन आफ्नो ज्यान जोखिममा पार्ने उत्तर कोरियाली नागरिकहरूको बढ्दो संख्याले गर्दा यो अवस्था सिर्जना भएको छ। यी पलायनहरूलाई अक्सर किम शासनद्वारा देशद्रोही र धम्कीको रूपमा हेरिएको छ र जेल, यातना तथा मृत्युदण्ड समेतको गम्भीर परिणामहरू सामना गर्ने गरेका छन्।

हालैका रिपोर्टहरूले उत्तर कोरियाको सबैभन्दा नजिकको सहयोगी चीनले उत्तर कोरियाबाट भागेकाहरूलाई जबरजस्ती स्वदेश फिर्ता गरिरहेको आरोप लगाइएको छ।

यो कार्य मानवीय सिद्धान्तहरू र अन्तर्राष्ट्रिय मान्यताहरू विपरीत छ, किनकि कुनै पनि व्यक्तिलाई उनीहरूको इच्छाविपरीत उनीहरूको जीवन र अधिकारहरू गम्भीर खतरामा परेको ठाउँमा फर्काइनु हुँदैन।

ह्युमन राइट्स वाचले ५०० भन्दा बढी उत्तर कोरियालीहरूलाई चिनियाँ अधिकारीहरूले जबरजस्ती उत्तर कोरियामा फिर्ता गरेको तथ्यांक सार्वजनिक गरेको छ। यी स्वदेश फर्किएका उत्तर कोरियालीहरूमध्ये अधिकांश नागरिक र धार्मिक व्यक्तित्वहरू थिए, जो चीनबाट दक्षिण कोरिया भाग्ने प्रयास गर्दा पक्राउ परेका थिए।

यो डरलाग्दो अभ्यासले विश्वभरका मानवअधिकार संगठनहरू र सरकारहरूबीच आक्रोश फैलाएको छ। यो मानवताको घोर विश्वासघात र शरणार्थीहरूको संरक्षण र शरणार्थीहरूको सिद्धान्तहरूको अपमान हो।

यस गम्भीर मुद्दालाई सम्बोधन गर्न आफ्नो प्रतिबद्धताको संकेत गर्दै धेरै उत्तर कोरियाली भागेकाहरूको संदिग्ध जबरजस्ती स्वदेश फिर्ताको सम्बन्धमा दक्षिण कोरियाली सरकारले चीन विरुद्ध विरोध दर्ता गरेको छ। यो अमानवीय अभ्यासलाई रोक्न अन्तर्राष्ट्रिय हस्तक्षेप र सहयोगको तत्काल आवश्यकताको स्पष्ट संकेत हो।

उत्तर कोरियाली मानव अधिकार मुद्दाहरूको लागि अमेरिकी विशेष दूतको रूपमा जुली टर्नरको नियुक्तिले यो लामो समयदेखिको संकटलाई सम्बोधन गर्न महत्त्वपूर्ण कदमको रूपमा लिइएको छ।

अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले बेइजिङको कार्यको निन्दा गर्न र उत्तर कोरियाबाट भागेकाहरूलाई जबरजस्ती स्वदेश फिर्ता गर्न चीनलाई दबाब दिन एकजुट हुनुपर्ने बताइएको छ। दमनकारी शासनबाट उम्कनका लागि सबै जोखिममा परेका यी व्यक्तिहरूको जीवनमा मूर्त परिवर्तन ल्याउन जरुरी छ।

Facebook Comments Box

Share Icon