Share Icon

बेइजिङ । ताइवानले महत्वपूर्ण राष्ट्रपतीय चुनाव अघि चीनको कथित ‘कम्युनिस्ट जासूसी’ मुलुकमा बढेको आशंका गरेको छ। ताइवानले बेइजिङले टापुमा चुनावलाई केन्द्रित गर्दै जासुसी बढाएको उल्लेख गरेको छ।

चिनियाँ राष्ट्रवादीहरूले माओ त्सेतुङको कम्युनिष्ट चीनको विरोध गर्दै ताइपेईमा छुट्टै सरकार स्थापना गरेको समय सन् १९४९ देखि ताइवान र चीनले एकअर्काको जासुसी गर्दै आएका छन्।

गत १० महिनामा, ताइवानी अधिकारीहरूले आरोप र विश्वासको एक स्थिर प्रमाणको स्ट्रिम दिएका छन्। उनीहरूका अनुसार बेइजिङको जासुसी रणनीति उच्च सैन्य सर्कलहरू भन्दा बाहिर तीव्र र विस्तार भएको छ। सेवानिवृत्त वायुसेना कर्णेल लिउ शेङ-शुलाई अक्टोबरमा बेइजिङका लागि सैन्य जासूसी रिङ चलाएको आरोपमा २० वर्षको जेल सजाय सुनाइएको थियो।

सन् २०१३ र २०१९ को बीचमा ताइवानको न्याय मन्त्रालयको अनुसन्धान ब्यूरोले दर्ता गरेको ४४ जासुसी मुद्दाको तुलनामा वर्षको सुरुदेखि नै कम्तीमा १६ जनालाई चीनको लागि जासुसी गरेको आरोप लगाइएको छ।

यो स्वशासित टापुमा चीनको दाबी बढ्दै सैन्य र राजनीतिक दबाबको साथ झन् खतरापूर्ण भएको छ। बेइजिङले टापु कब्जा गर्न बल प्रयोगको सम्भावित प्रयोगलाई अस्वीकार गरेको छैन, यद्यपि ताइवानको लागि अमेरिकाको समर्थन बढी मुखर भएको छ।

रिपोर्टहरूका अनुसार बेइजिङले आफ्नो विश्वव्यापी जासूसी प्रयासहरू विस्तार गरिरहेको छ, विशेष गरी अमेरिका विरुद्ध। र वाशिंगटनले पनि चीनमा आफ्नो गुप्तचर संकलन बढाइरहेको छ।

इन्डो-प्यासिफिकमा दशकौंसम्म सेवा गरिसकेका युएस मरीन कोर्प्सका सेवानिवृत्त कर्णेल ग्रान्ट न्यूजहम भन्छन्, ‘ताइवान चिनियाँ जासूसहरूको लागि सजिलो लक्ष्य हो। जसलाई चीनसँगको निकटता र अधिकांश ताइवानीहरूले चिनियाँ भाषा बोल्ने तथ्यले मद्दत गर्दछ, तर टापु पनि जासुसीलाई सजाय धेरै कडा छैन।’

यसले चीनको लागि जासुसी थप बढ्दे र ‘डाउनसाइड जोखिमहरू’ गम्भीर बन्‍ने उनले बताएका छन्। ‘यदि तपाइँ संवेदनशील र गोप्य जानकारीलाई राम्रोसँग नियन्त्रण गर्नुहुन्न भने … तपाइँले कुनै पनि सक्षम विदेशी गुप्तचर सेवाको पहुँच प्राप्त गर्ने अपेक्षा गरेको हुनुपर्दछ। यो लामो समयदेखि ताइवानमा चलिरहेको छ,’ उनले भने।

Facebook Comments Box

Share Icon