Share Icon

बेइजिङ । चीनको भ्रष्टाचार विरोधी आन्दोलन दबाउनका लागि सरकारले आक्रमण सुरु भएदेखि नै व्यापक भ्रष्टाचारका घटनाहरूको खुलासा भएको छ।

चीनको स्वास्थ्य क्षेत्रमा व्यापक भ्रष्टाचार भएका घटनाहरु खुलासा भइरहेका छन्। अनुसन्धानकर्ताहरूले १६० भन्दा बढी अस्पताल प्रमुखमाथि भ्रष्टाचारको आरोप लगाइएको छ। भ्रष्टाचार नियन्त्रणको अभियानमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले विशेष गरी चिकित्सा क्षेत्रलाई लक्षित गरेको छ।

कोभिड-१९ महामारी अन्तर्गत अरबौं अमेरिकी डलरको सार्वजनिक कोषमा व्यापक भ्रष्टाचार भएको पाइएको छ। चीनको चिकित्सा क्षेत्रमा व्यापक भ्रष्टाचार; बिरामीको सुरक्षा, स्वास्थ्य सेवा, जनताको विश्वास र पार्टीको वैधानिकतामा प्रभाव पार्ने लामो समयदेखिको मुद्दा हो।

आफ्नो अख्तियार देखाउने प्रयासमा, पार्टीको शीर्ष भ्रष्टाचार विरोधी एजेन्सी, केन्द्रीय अनुशासन निरीक्षण आयोग (सीसीडीआई) ले देशमा भ्रष्टाचारी अभ्यासहरू विरुद्ध आरोपहरूको नेतृत्व गर्दै आएको छ र त्यस्ता घटनाहरूमा कमी आएको पनि दाबी गरिएको छ।

विनिङ हेल्थ टेक्नोलोजी ग्रुपका अध्यक्ष झोउ वेई र सांघाई सिरम बायो-टेक्नोलोजीका अध्यक्ष फ्यान झिहेका दुई वरिष्ठ औषधि कम्पनीका कार्यकारीहरू भ्रष्टाचारको आरोपमा अनुसन्धानका लागि नियन्त्रणमा छन्।

चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङले सीपीसीमा नेतृत्वको जिम्मेवारी सम्हालेपछि क्षेत्र-विशेष अनुसन्धानहरू पनि बढ्दै गएका छन्। चीनले आफ्नो कडा शून्य-कोभिड नीतिलाई कमजोर पारेपछि स्वास्थ्य क्षेत्रको अनुसन्धान महत्त्वपूर्ण रूपमा अघि बढाइएको छ।

कोभिड नियन्त्रणमा लागि देशमा जारी गरिएको कर्फ्यूको अवधिलाई पनि सबैको स्वास्थ्यको सुरक्षाको नाममा भ्रष्ट अभ्यासहरू बढाउन प्रयोग गरिएको आरोप लागेको छ। चीनको चिकित्सा क्षेत्र पनि नक्कली औषधिको उत्पादन र वितरणबाट नराम्ररी पीडित भएको छ, जुन धेरै बिरामीहरूको लागि घातक बनेको छ।

यस्ता नक्कली चिकित्सा उत्पादनहरूले देशको स्वास्थ्य सेवा प्रणालीमा जनताको विश्वासलाई पनि घटाएको छ। लामो समयदेखि देशमा भ्रष्टाचार नियन्त्रण र सन्तुलनको अभाव रहेको तथ्यले पनि धेरैलाई प्रभावित गरेको छ।

सी जिनपिङको भ्रष्टाचार विरुद्धको अभियानको साथमा दोषीलाई कारबाही गर्न आवश्यक लगनशीलता हुने प्रतिबद्धताले जनतालाई विश्‍वास दिलाइए थियो।

कार्यक्रमले हालसम्म धेरै उच्च तहका प्रदेशस्तरीय अधिकारी, उपप्रदेश तहका अधिकृत, सैनिक आयोगका सदस्य, दर्जनौँ मन्त्रीस्तरका अधिकारी र सयौँ उपमन्त्री तहका अधिकृतलाई कारबाही गरेको छ। इन्डो–प्यासिफिक सेन्टर फर स्ट्राटेजिक कम्युनिकेसन्सको प्रतिवेदन अनुसार प्रदेश र प्रादेशिक तहका कार्यकर्ता, ६ सय ३३ विभागस्तरीय कार्यकर्ता, ६ सय ६९ जिल्लास्तरीय कार्यकर्ता र १ हजार नगरपालिकालाई जरिवाना गरिएको छ।

यसले चिनियाँ समाजमा व्याप्त भ्रष्टाचारको हदलाई देखाउँछ। कतिपय औषधि कम्पनीहरूले अस्पतालका प्रमुख र पार्टी सचिवहरूलाई बिक्रीका लागि घूस लिने गरेको अधिकांश राजनीतिक आबद्ध व्यक्तिहरूले थाहा पाएको तथ्यले पनि त्यस्ता घटनाहरू रिपोर्ट नगर्दा पार्टीभित्र केही त्रास फैलिएको छ।

Facebook Comments Box

Share Icon