Share Icon

बेइजिङ । निर्वासनमा रहेको पूर्वी तुर्किस्तान सरकारले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई पूर्वी तुर्किस्तानलाई देशको रूपमा औपचारिक रूपमा मान्यता दिन अन्तर्राष्ट्रिय फौजदारी अदालतमा पूर्वी तुर्किस्तानको मुद्दालाई समर्थन गर्न र जनवादी गणतन्त्रद्वारा भइरहेको नरसंहार र मानवता विरुद्धको अपराधलाई सम्बोधन गर्न तत्काल कदम चाल्न आह्वान गरेको छ।

पूर्वी तुर्किस्तानमा चीनको लडाकु आक्रमणको ७४ औं वार्षिकोत्सव मनाइन्छ, जुन देशलाई चीनले पछि ‘सिन्जियाङ’ नामकरण गरेको थियो। जसलाई चिनियाँ भाषामा ‘नयाँ क्षेत्र’ वा ‘उपनिवेश’ भनिन्छ।

निर्वासनमा रहेको पूर्वी तुर्किस्तान सरकार (ईटीजीई) ले पूर्वी तुर्किस्तान र यसका जनतालाई स्वतन्त्रता, न्याय र राष्ट्रिय सार्वभौमिकता पुनर्स्थापना गर्न जारी संघर्षमा यस कालो दिनको महत्त्वलाई गम्भीर रूपमा जोड दिन्छन्।

‘चीनको आक्रमण आक्रामकताको क्रूर कार्य थियो, जसले दशकौं उपनिवेश, नरसंहार र कब्जाको नेतृत्व गर्यो,’ पूर्वी तुर्किस्तानका प्रधानमन्त्री सालिह हुडायरले भने।

‘अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले पूर्वी तुर्किस्तानलाई तिब्बत जस्तै अतिक्रमित देशको रूपमा मान्यता दिएर चीनको चलिरहेको उइघुर नरसंहारको मूल कारणलाई सम्बोधन गर्नुपर्छ,’ उनले थपे।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी (सीसीपी) ले तथाकथित ‘जनवादी गणतन्त्र चीन’ को स्थापना गरेको घोषणा गरेको ११ दिनपछि मात्रै अक्टोबर १२, १९४९ मा उनीहरूले सार्वभौमसत्ता सम्पन्न पूर्वी तुर्किस्तानमा एक गणना र लडाकु आक्रमण गरे।

अगस्टको अन्त्यदेखि सन् १९४९ को सेप्टेम्बरसम्म सोभियत संघद्वारा पूर्वी तुर्किस्तान गणतन्त्रका ३० भन्दा बढी शीर्ष राजनीतिक र वरिष्ठ सैन्य नेताहरूको हत्या गरेको थियो।

चीनको ‘शान्तिपूर्ण मुक्ति’ को भ्रामक कथाको विपरीत, पूर्वी तुर्किस्तानमा चिनियाँ कम्युनिष्ट आक्रमण निर्मम थियो। अक्टोबर १२, १९४९ मा चिनियाँ आक्रमणको समयदेखि १९५२ को अन्त्यसम्म १,२०,००० भन्दा बढी पूर्वी तुर्किस्तानी मारिएका थिए।

पूर्वी तुर्किस्तानका जनता आफ्नो स्वतन्त्रताको खोजीमा अडिग छन्, यो संघर्ष राजनीतिक मात्र होइन अस्तित्वमा पनि छ। पूर्वी तुर्किस्तानको सार्वभौमसत्ताको पुनर्स्थापना नै स्वतन्त्रता, मानव अधिकार र उइघुर र अन्य टर्किक जनताको अस्तित्व सुरक्षित गर्ने एक मात्र बाटो भएको बताइएको छ।

Facebook Comments Box

Share Icon