Share Icon

काठमाडाैं । चीनको आर्थिक सहयोगमा निर्माण भएको पोखरा क्षेत्रीय अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल सञ्चालनमा चुनौतीका कारण उडान अवरुद्ध भइरहेको छ। काठमाडौंस्थित चिनियाँ दूतावासले गत पुसमा धूमधामका साथ उद्घाटन गरे पनि प्राविधिक समस्या देखिन थालेको छ।

गत सोमबार त्रिभुवन विमानस्थलबाट उडेको विमान पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा सञ्चार उपकरणमा समस्या आएपछि काठमाडौं फर्कन बाध्य भएको थियो। राडारको भिएचएफ प्रणालीमा खराबी आएपछि उडान अवरुद्ध भएको स्रोतले जनाएको छ ।

त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलका प्रवक्ता सुवास झाले पोखराको विमानस्थलको टावरसँग सञ्चारमा समस्या आएपछि यति एयरलाइन्स र श्री एयरलाइन्सका दुवै उडान काठमाडौं फर्किनुपर्ने बताए। ‘टावरको सञ्चार सेवामा समस्या आएपछि दुईवटा विमान काठमाडौं फर्किएका छन्,’ झाले भने।

सरकार र चिनियाँ सरकारी स्वामित्वको ठेकेदार कम्पनी सीएमसीबीच सन् २०१६ जुलाई १८ मा निर्माण सुरु भएपछि पोखरा विमानस्थल सरकारलाई हस्तान्तरण गरिएको हो।

विमानस्थल निर्माणका लागि सरकारले सन् २०१५ मा चीनको एक्जिम बैंकसँग १ अर्ब ३७ करोड चिनियाँ युआन ऋण लिएर सम्झौता गरेको थियो। यस ऋणको उल्लेखनीय विशेषता भनेको ३४ करोड ४६ लाख ८५ हजार युआन बराबरको २५ प्रतिशत ब्याजदर रहेको छ। बाँकी रकममा २ प्रतिशत ब्याजदर लगाइन्छ, जुन अन्तर्राष्ट्रिय दातृ निकायहरूको ऋणको तुलनामा उच्च हो।

विमानस्थलमा अत्यावश्यक उपकरण जडान नगरी हस्तान्तरण भएको खुलासा भएपछि चिन्ता बढेको छ। इन्स्ट्रुमेन्ट ल्यान्डिङ सिस्टम (आईएलएस), विमान अवतरणका लागि अत्यावश्यक कम्पोनेन्ट, हस्तान्तरणपछि मात्र स्थापना गरिएको थियो। आइएलएस सञ्चालन हुनुअघि पोखरामा यति एयरलाइन्सको विमान दुर्घटना भएको दुर्भाग्यपूर्ण घटना भएको छ।

आईएलएस उपकरण अन्ततः फेब्रुअरी २३ मा जडान गरिएको थियो। यद्यपि, जनवरी १ मा प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले यसअघि नै विमानस्थलको उद्घाटन गरिसकेका थिए। यसअघि जनवरी १५ मा यती एयरलाइन्सको विमान विमानस्थल नजिकै दुर्घटना भएको थियो।

दुर्घटनाको छानबिन गरिरहेको सरकारी छानबिन समितिको प्रारम्भिक निष्कर्षमा विमान दुर्घटनाको मुख्य कारण दुवै इन्जिनमा ९० डिग्रीको कोणमा रहेको प्रोपेलर ब्लेडको विचलन नभई रहेको खुलेको छ। यसबाहेक, यो खुलासा भयो कि दुर्घटना भए पछि मात्र आईएलएस उपकरण सक्रिय गरिएको थियो।

Facebook Comments Box

Share Icon