Share Icon

काठमाडौं । विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्र भएको देश चीनको अवस्था लगातार नाजुक बन्दै गएको छ। गत वर्ष विश्वभरका शेयर बजारमा उकालो लागेको थियो तर चीनको प्रदर्शन सबैभन्दा खराब थियो। स्थिति यस्तो बनेको छ कि महत्वपूर्ण उदीयमान बजार इक्विटी बेन्चमार्कमा चीनको हिस्सा रेकर्डस्तरको न्यून पुगेको छ।

गत डिसेम्बर ३१ मा एमएससीआई इमर्जिङ मार्केट इन्डेक्समा चीनको शेयर बजारको हिस्सा २३.७७ प्रतिशतमा झर्यो। यो सन् २०१७ जुनमा २३.८४ प्रतिशत थियो। अमेरिकी कम्पनीले सन् २०१७ जुनमा चिनियाँ स्टकलाई आफ्नो सूचकांकमा समावेश गर्ने निर्णय गरेको थियो। सेप्टेम्बर २०२० मा यो सूचकांकमा चीनको हिस्सा ३८.५ प्रतिशतको रेकर्ड स्तरमा पुग्यो। तर, त्यसपछि भने करिब १५ प्रतिशतले घटेको छ।

चीनको अर्थतन्त्र कोरोना महामारीको प्रभावबाट बाहिर आउन संघर्ष गरिरहेको छ। चीनले धेरै चुनौतीको सामना गरिरहेको छ। रियल स्टेट गहिरो संकटमा छ। बेरोजगारी चरम सीमामा छ। विदेशी कम्पनीहरुले आफ्नो झोला प्याक गरिरहेका छन् र अमेरिकासँगको तनाव कम हुने संकेत देखिँदैन। अर्थतन्त्रको लगातार खस्किँदै गएको अवस्थाका कारण विदेशी लगानीकर्ताले चीनमा लगानी घटाइरहेका छन्।

सन् २०२१ देखि चीनको शेयर बजारले ४ खर्ब डलरभन्दा बढीको झट्का भोगेको छ। गत वर्ष चीनको शेयर बजारले विश्वमा सबैभन्दा खराब प्रदर्शन गरेको थियो र यो वर्ष पनि स्थितिमा कुनै परिवर्तन आएको देखिँदैन। –एजेन्सी

Facebook Comments Box

Share Icon