Share Icon

वासिङ्टन डिसी । तिब्बतको निर्वासित सरकारका प्रजातान्त्रिक रूपमा निर्वाचित नेता सिक्योङ पेन्पा छिरिङले चीनले तिब्बती संस्कृतिको ‘मूल जरामा प्रहार गरिरहेको’ बताएका छन्।

अभिनेता रिचर्ड गेरेको उपस्थितिमा बुधबार राष्ट्रिय प्रेस क्लब हेडलाइनर्स न्यूजमेकर कार्यक्रममा छिरिङले टिप्पणी गरे। क्लबको आधिकारिक वेबसाइट अनुसार राष्ट्रिय प्रेस क्लब वाशिंगटन, डीसीमा कार्यरत पत्रकार र सञ्चार व्यवसायीहरूको लागि एक व्यावसायिक र सामाजिक क्लब हो।

छिरिङले भने, ‘चीनले तिब्बतलाई फलामको हातले शासन गर्छ।’ उनले चिनियाँ कम्युनिष्ट अधिकारीहरूले स्थानीय विद्यालयहरूमा तिब्बती भाषा कार्यक्रमहरूलाई चरणबद्ध रूपमा बन्द गर्ने, चिनियाँ प्रभाव सिर्जना गर्न साना सहरहरूको नाम परिवर्तन गर्ने र तिब्बती बौद्ध पादरीहरूमाथि प्रतिबन्धहरू बढाएको आरोप लगाए।

‘यी परिवर्तनहरू मार्फत, चीनले तिब्बती पहिचानको ‘मूल जरामा प्रहार’ गरिरहेको छ,’ उनले भने। तिब्बतको भविष्यको बारेमा आफ्नो सबैभन्दा ठूलो चिन्ता भनेको “हाम्रो पहिचान पूर्ण रूपमा समाप्त हुनेछ।’

उनले आफ्नो भूमिमा भएको दमनका कारण सन् २००९ देखि गत वर्षसम्म १५७ तिब्बतीले आत्मदाह गरेको बताए। तिब्बतीहरू आफ्ना समुदायहरूमा चिनियाँ सरकारको बढ्दो निगरानीका कारण आफ्नो विचार व्यक्त गर्न डराइरहेकोसमेत बताएका छन्।

‘डरको वातावरण छ। तपाईं कसैलाई विश्वास गर्न सक्नुहुन्न,’ उनले भने, ‘धेरै मानिसहरूले सूचनाहरू डराउँछन् र तिब्बतको अवस्थालाई पूर्व पूर्वी जर्मनीमा स्टासी निगरानीसँग तुलना गर्छन्।’

Facebook Comments Box

Share Icon