Share Icon

एजेन्सी । एक नर्वेजियन नौसेना जहाजले सोमबार फिनल्याण्डको खाडीमा ग्यास पाइपलाइनमा भएको क्षतिको बारेमा अनुसन्धान गरिएको चिनियाँ कन्टेनर जहाजलाई नर्वेको पश्चिमी तटमा १५ घण्टासम्म रोकिएको जहाज ट्र्याकिङ डेटाले देखाएको छ।

फिनल्याण्डका अन्वेषकहरूले बाल्टिक सागरको पाइपलाइन क्षतिग्रस्त हुँदा त्यहाँ उपस्थित चिनियाँ जहाज, न्युन्यु ध्रुवीय भालु, र रूसी झण्डा भएको जहाज, सेभमोरपुट र अन्य जहाजहरू खोजिरहेका थिए।

तिनीहरूले घटना ‘बाह्य गतिविधि’ को कारण भएको र जानाजानी भएको हुनसक्ने विषयमा छलफल भएको बताइएको छ।

न्यु पोलार बियर एउटा कन्टेनर जहाज हो, जुन युरोप र चीन बीच आर्कटिकको उत्तरी समुद्री मार्ग हुँदै यात्रा गर्दछ। यो बाल्टिक सागर छोडेर नर्वेजियन तटमा उत्तरतर्फ जान उत्तरी सागरमा प्रवेश गरेको थियो।

एक नर्वेजियन कोस्ट गार्ड गस्ती पोत, केभी सोर्टल्याण्डबाट नर्वेको दक्षिणी टिपबाट लगभग १९१५ सम्म न्यु पोलार बियरलाई छाया पारेको थियो, जब जहाज बर्गनको उत्तरपश्चिममा लगभग ७० किमी थियो, समुद्री ट्राफिक डेटाले देखायो।

कभर गरिएको क्षेत्र नर्वेको अधिकांश निर्यात गर्ने ग्यास पाइपलाइनहरू, साथै यसका केही प्रमुख तेल र ग्यास प्लेटफर्महरू रहेको क्षेत्रसँग मिल्दोजुल्दो छ। नर्वेली सेनाको परिचालन कमाण्ड सेन्टरले सोमबारको अपरेसनबारे टिप्पणी गर्न अस्वीकार गर्यो।

सामान्यतया बोल्दै, यसले तटरक्षकले ‘माछा पालन संरक्षण, खोज र उद्धार कार्यहरू, र ढुवानी गतिविधिहरूको अनुगमन सहित यस क्षेत्रमा समुद्री गतिविधिहरूको सुरक्षा र सुरक्षा कायम राख्न महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्‍ने’ बताइएको छ।

नर्वे, युरोपको सबैभन्दा ठूलो ग्यास आपूर्तिकर्ता, यसको अपतटीय तेल र ग्यास प्लेटफर्महरू, साथै ८००० किलोमिटरमा फैलिएको उत्तर सागर अन्तर्गत ग्यास पाइपलाइनहरूको नेटवर्कको सुरक्षा गर्न नोर्ड स्ट्रिमको तोडफोड पछि आफ्नो नौसेना तैनाथ गर्यो।

ओस्लोले बाल्टिक सागर घटनाको अनुसन्धानको प्रगतिलाई नजिकबाट निगरानी गरिरहेको छ।

Facebook Comments Box

Share Icon