Share Icon

बेइजिङ । बेइजिङले विदेशी प्रभाव विरुद्धको अभियान चलाएकोले चिनियाँ निजामती कर्मचारी र राज्य-सम्बन्धित उद्यमहरूका कर्मचारीहरूले विदेशमा निजी यात्रामा कडा प्रतिबन्धको सामना गरिरहेका छन्।

दस वर्तमान र पूर्व कर्मचारीहरूले रोयटर्सलाई दिएको जानकारी अनुसार सन् २०२१ देखि विदेश यात्रामा प्रतिबन्ध, यात्राको आवृत्ति र अवधिमा कडा सीमा, कडा अनुमोदन प्रक्रियाहरू, र पूर्व प्रस्थान गोपनीयता प्रशिक्षण समावेश गर्ने प्रतिबन्धहरू फराकिलो पारिएको छ।

देशैभर निजामती कर्मचारीका रूपमा राज्यको स्वामित्वमा रहेका उद्यम वा सार्वजनिक क्षेत्रमा व्यापक रूपमा काम गर्ने व्यक्तिहरूले मुद्दाको संवेदनशीलताका कारण नाम नछाप्ने सर्तमा कुरा गरेको बताएका छन्।

रोयटर्सले राष्ट्रिय निवृत्तिभरण कोष सहित आठ सरकारी संस्थाहरूद्वारा विगत दुई वर्षमा आठ सार्वजनिक घोषणाहरू पनि फेला पारेका छन्। जसले संकेत गर्दछ कि उनीहरूले सबै परिवर्तनहरूको विवरण नगरी चीन बाहिर कामदारहरूको व्यक्तिगत यात्रा गर्न पाउने छैनन्।

रोयटर्स द्वारा समीक्षा गरिएका कागजातहरूले केन्द्रीय र स्थानीय चिनियाँ अधिकारीहरूले अन्य देशहरूमा सरकारी र राज्य-सम्बन्धित कामदारहरूको व्यक्तिगत र पारिवारिक सम्बन्धहरूलाई ट्रेस गर्न समानान्तर प्रयास गर्ने गरेका छन्।

यी कार्यहरूले पश्चिमसँगको तनावपूर्ण सम्बन्धको बीचमा राष्ट्रपति सी जिनपिङको राष्ट्रिय सुरक्षामा केन्द्रित रहेको संकेत गर्दछ। चीनले हालैका महिनाहरूमा नागरिकहरूलाई जासुसीविरोधी गतिविधिमा भाग लिन प्रोत्साहित गरेको छ, र जासुसीको परिभाषालाई फराकिलो बनाउने नयाँ कानुनहरू ल्याएको छ।

‘बेइजिङ पश्चिमी देशहरूको जासुसीको खतराको बारेमा बढ्दो संवेदनशील छ, र सरकारी कर्मचारीहरूलाई विदेश जानबाट रोक्नु विदेशी शक्तिहरूद्वारा जासूसी गर्ने अवसरहरू कम गर्ने तरिका हुन सक्छ,’ एशिया सोसाइटी नीति संस्थानका चिनियाँ राजनीतिका फेलो नील थोमसले भने।

व्यक्तिगत विदेश यात्रामा प्रतिबन्धहरू लामो समयदेखि वरिष्ठ सरकारी अधिकारीहरू र राज्यका अधिकारीहरूलाई गोप्य जानकारीको पहुँचको साथ लागू गरिएको छ। यति मात्र नभई बैंकरहरुलाई पनि यस्ता प्रतिबन्धहरु जारी गरिएका छन्।

बेइजिङ र साङ्घाईमा रहेको चाइना कन्स्ट्रक्सन बैंकका तल्लो तहका कामदारहरूले पनि व्यक्तिगत कारणले वर्षमा एक पटक मात्र १२ दिनसम्म विदेश जान सक्ने नियम बनाएको बताएका छन्।

सन् २०२३ देखि बैंकरहरुमाथि विदेश यात्रा प्रतिबन्धलाई कडा बनाएको बताएका छन्। दक्षिणपूर्वी झेजियाङ प्रान्तका एक शिक्षक र यस वर्ष सांघाई जिल्लामा पेश गरिएका नयाँ नियमहरूको ज्ञान भएको व्यक्तिका अनुसार केही सार्वजनिक विद्यालयका शिक्षकहरूले पनि विदेशी यात्राहरूमा नयाँ प्रतिबन्धहरू सामना गरेका छन्।

Facebook Comments Box

Share Icon