Share Icon

काठमाडौं । चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङको २०१५ को भनाइ, ‘पाठक जहाँ छन्, दर्शक जहाँ छन्, त्यहाँ प्रचार-प्रसार रिपोर्टिङको दायरा फराकिलो हुनुपर्छ’ भन्ने भनाइले चिनियाँ सरकारको पृष्ठभूमिको रूपमा काम गर्छ। आफ्नो मिडियामा बढ्दो नियन्त्रण र यसको सीमाना बाहिर कथाहरू आकार दिन यसको विस्तार प्रयासहरू भइरहेको पाइएको छ।

सन् २०१२ देखि सीको नेतृत्वमा चीनले राष्ट्रको मिडियामा आफ्नो पकड निकै बलियो बनाएको छ। यसका साथसाथै, यसले विश्वव्यापी रूपमा आफ्नो मनपर्ने कथा स्थापित गर्न खोजेको छ। राज्य प्रसारक सीसीटीभी, अन्तर्राष्ट्रिय दर्शकहरूको लागि सीजीटीएनको रूपमा पुन: ब्रान्ड गरिएको र सिन्हुआ समाचार एजेन्सीले विश्वव्यापी रूपमा आफ्नो उपस्थितिलाई द्रुत रूपमा विस्तार गरेको छ।

सन् २००७ देखि चीनका लागि सफ्ट पावरको अवधारणा महत्वपूर्ण बन्यो र यसले चीनको आर्थिक उपलब्धिहरू प्रदर्शन गरेर ‘राइज अफ चाइना’ लाई जोड दिने लक्ष्य राख्दै चाइना डेली र सीजीटीएन जस्ता सरकारी स्वामित्वमा रहेका मिडिया आउटलेटहरूमा ठूलो लगानी गरेको छ।

१६२ देशहरूमा कन्फ्युसियस संस्थान र कक्षाकोठाहरूको स्थापनाले यस कथालाई थप समर्थन गरेको छ। प्रेस स्वतन्त्रतामा विश्वको सबैभन्दा खराब प्रदर्शन गर्नेहरू मध्ये एक भए पनि, चीनका मिडिया कम्पनीहरू, राज्य-स्वामित्व भएका र निजी दुवै, सामग्री उत्पादन, अन्य मिडिया उद्यमहरूमा लगानी, र मिडिया विकास प्रयासहरूमा सक्रिय रूपमा संलग्न छन्।

विशेष गरी कम्युनिष्ट पार्टीको वैधानिकता, तिब्बत, सिनजियाङमा उइगुर अधिकार उल्लंघन, हङकङको राजनीतिक अधिकार र कोभिड-१९ महामारीमा देशको भूमिकाको कथित विषयमा जनमत व्यवस्थापन गर्नु तिनीहरूको प्रचारको एउटा महत्वपूर्ण भाग हो।

दक्षिण एसियामा चीनको प्रभाव र लोकतन्त्रमा यसको सम्भावित हस्तक्षेप जटिल र विकसित मुद्दा हो। चिनियाँ मिडियाले दक्षिण एसियाली देशहरूमा जनमत र राजनीतिक प्रवचनलाई आकार दिँदै आएको छ।

पाकिस्तानको घरेलु मिडियामा चीनको नियन्त्रणलाई चीन-पाकिस्तान आर्थिक करिडोर र दुई देशबीचको सबै मौसमी मित्रताको बयानबाजीले सहयोग गरेको छ। अफगानिस्तानमा, चीनको राज्य समाचार एजेन्सी सिन्ह्वा दोस्रो-सबैभन्दा प्रभावशाली समाचार स्रोत बनेको एसोसिएटेड प्रेसले जनाएको छ।

Facebook Comments Box

Share Icon