Share Icon

बेइजिङ । सेप्टेम्बरको अन्त्यमा मानवअधिकार कार्यकर्ताहरूलाई उपलब्ध गराइएका प्रतिवेदनहरुले हेनान प्रान्तको झेङ्झाउको जिन्सुई जिल्लामा रहेको सफल क्रिश्चियन स्कूल याबो एकेडेमीमा छापा मारिएको र सञ्चालन बन्द गर्न आदेश दिइएको पुष्टि गरेको छ।

यसलाई चलाउनेहरूलाई पनि दुई लाख युआनभन्दा बढी जरिवाना गराइएको छ। झेङ्झाउ सहरको जिन्सुई जिल्लाको जातीय र प्रशासनिक मामिला ब्यूरोले जारी गरेको ‘प्रशासकीय जरिवानाको अग्रिम सूचना’ ले सन् २०१७ को धार्मिक मामिला नियमावलीको धारा ७० को आधारमा जरिवाना लगाइएको स्पष्ट पारेको छ।

धारा ७० ले ‘अधिकारविना धार्मिक शिक्षा र तालिम सञ्चालन गर्दा धार्मिक मामिला विभागले सम्बन्धित विभागसँग मिलेर उक्त गतिविधि बन्द गर्न आदेश दिनुपर्ने, २०,००० देखि २,००,००० युआनसम्मको समसामयिक जरिवाना लगाउन सक्ने’ व्यवस्था गरेको छ।

गैरकानूनी लाभहरू यदि कुनै भएमा जफत गर्नुपर्छ र जहाँ अपराध भेटिन्छ, कानून बमोजिम आपराधिक जिम्मेवारी पछ्याइने उल्लेख छ। याबो एकेडेमीको मामलामा, अधिकतम जरिवाना तोकिएको छ। हेनान सरकार नियन्त्रित थ्री सेल्फ चर्चसँग आबद्ध नभएको क्रिस्चियनहरूको सबैभन्दा बढी प्रतिशत भएको चिनियाँ प्रान्त हो।

यो अवस्थाले सीसीपीलाई सशक्त रूपमा विचलित पारिएको छ र सबै स्वतन्त्र क्रिश्चियन गतिविधिहरूको दमन अन्य प्रान्तहरूको तुलनामा कठोर छ।

Facebook Comments Box

Share Icon