Share Icon

काठमाडाैं । दिल्ली पुलिसले समाचार पोर्टल ‘Newsclick’ विरुद्ध आतंकवाद विरोधी कानून ‘अनलॉफुल एक्टिभिटिज प्रिभेन्सन एक्ट’ (UAPA) अन्तर्गत मुद्दा दायर गरेको छ । यो भारतको सार्वभौमसत्तामा हस्तक्षेप गर्न र असन्तुष्टि भड्काउने ‘ठूलो आपराधिक षड्यन्त्र’ को हिस्साकाे रूपमा प्रहरीले लिएकाे छ।

देशको विरुद्धमा, धन आर्जन गर्ने मनसायले चीनबाट ठूलो रकम आएकाे अनुसन्धानबाट खुलेकाे दिल्ली प्रहरीकाे भनाइ छ । दायर गरिएकाे मुद्दामा यो विदेशी पैसा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको प्रचार विभागका सक्रिय सदस्य नेभिल रोय सिङ्घमले जालसाजी गरेर पठाएको दाबी गरिएको छ । दिल्ली पुलिसले शुक्रबार एफआईआरको प्रतिलिपि न्यूज पोर्टललाई दिएको छ। एक दिन अघि दिल्ली अदालतले उनलाई त्यसो गर्न निर्देशन दिएको थियो।

दिल्ली पुलिसको प्रारम्भिक बयानमा भनिएको छ, ‘यो षड्यन्त्र शाओमी, भिवो जस्ता चिनियाँ टेलिकम कम्पनीहरूले पीएमएलए (मनी लान्डरिंग रोकथाम ऐन), फेमा (विदेशी प्रशासन ऐन) अन्तर्गत विदेशी पैसालाई अवैध रूपमा भारतमा हस्तान्तरण गर्न अगाडि ल्याएको हो। भारतमा हजारौं शेल कम्पनीहरू समावेश छन्।

दायर गरिएकाे मुद्दामा आरोप लगाइएको छ कि गौतम भाटिया नामका व्यक्तिले यी कम्पनीहरूबाट लाभको बदलामा यी चिनियाँ टेलिकम कम्पनीहरूविरुद्ध आक्रामक रूपमा कानुनी मुद्दाहरूको रक्षा गर्न भारतमा कानूनी सामुदायिक नेटवर्क सिर्जना गर्ने षड्यन्त्र गरेका थियो। तर, प्रहरीले भाटियाको बारेमा धेरै जानकारी दिएको छैन ।

साेही क्रममा न्यूजक्लिकले सोमबार एक विज्ञप्तिमा दिल्ली पुलिसको विशेष सेल र यसका पत्रकारहरूसँग सम्बन्धित परिसरहरूमा छापा मारेकाे विषयलाई लिएर सरकारको कार्यको आलोचना गरेकाे छ। “पत्रकारिताको स्वतन्त्रताको सम्मान गर्न अस्वीकार गर्ने र आलोचनालाई देशद्रोह वा ‘राष्ट्रविरोधी’ प्रचारको रूपमा लिने सरकारको यी कार्यहरूको हामी कडा निन्दा गर्छौं,” न्यूजक्लिकले भन्यो।

प्रहरीको प्रारम्भिक कथनमा सन् २०१८ मा पीपीके न्यूज क्लिक स्टुडियो प्राइभेट लिमिटेड स्थापना भएदेखि सेयरधनी गौतम नवलखा प्रतिबन्धित नक्सलवादी संगठनहरूलाई सक्रिय रूपमा समर्थन गर्ने र ISI एजेन्ट गुलाम नबी फाईसँग राष्ट्रविरोधी सम्बन्ध रहेको जस्ता भारत विरोधी गतिविधिमा संलग्न रहेको आरोप प्रहरीको एफआईआरमा छ।

यस वर्षको अगस्ट १७ मा प्रहरीले धारा १३ (गैरकानूनी गतिविधिका लागि दण्ड), १६ (रेडियोएक्टिभ पदार्थ, आणविक यन्त्र आदि बनाउने सजाय), १७ (आतंकवादी कार्यको सजाय), १८ (षडयन्त्रको सजाय) र २२ सी (कम्पनी) जारी गरेको अन्तर्गत मुद्दा गरेकाे थियो।

दिल्ली पुलिसको स्पेशल सेलका इन्स्पेक्टर प्रवीणमा प्राथमिक उजुरी दर्ता गरिएको थियो। प्रारम्भिक अनुसार, ‘भारतको सार्वभौमसत्तामा हस्तक्षेप गर्ने र देशको असन्तुष्टि सिर्जना गर्ने नियतले रचिएको षडयन्त्रका रूपमा चीनमा ठूलो रकम पठाइयो र जानाजानी ‘पेड न्यूज’ फैलाइएको थियो (परिवर्तन समाचार लेखको रचना। ), स्थानीय जनता, भारत विकास योजना। निन्दाका सिद्धान्तहरू र योजनाहरू र सुरक्षा योजना र योजनाहरू चिनियाँ सरकारलाई प्रस्तुत गरियो।

प्रहरीले भन्याे ‘चीनबाट ठूलो रकम पठाइएको थियो र ‘पेड न्यूज’ (नगद वा प्रचारको लागि कुनै मूल्यवान चीज) को सार्वभौमसत्तामा हस्तक्षेप गर्ने नियतले रचिएको षड्यन्त्रको रूपमा जानाजानी प्रयोग गरिएको थियो। भारत र देश विरुद्ध असन्तुष्टि पैदा गर्ने बरु भारतको घरेलु नीति, विकास परियोजनाको आलोचना गर्ने र चिनियाँ सरकारका परियोजना र रक्षा नीति तथा कार्यक्रमको प्रशंसा गर्ने समाचार वा लेख) प्रशारण गरिएकाे देखियाे।’

यो विदेशी पैसा कार्यकर्ता गौतम नवलखा र टिस्टा सेटलवाड, उनका पति र कार्यकर्ता जावेद आनन्दका सहयोगी, पत्रकार उर्मिलेश, आरत्रिका हल्देर, परांजय गुहा ठाकुरता र अभिसार शर्मालगायतलाई वितरण गरिएको दायर गरिएकाे मुद्दामा उल्लेख छ ।

एल्गार परिषद-माओवादी सम्बन्धको मुद्दामा नवलखा घरमै नजरबन्द छन्। एफआईआरका अनुसार नवलखा सन् १९९१ देखि पुर्कायस्थसँग आबद्ध र सन् २०१८ देखि पीपीके न्युजक्लिक स्टुडियो प्राइभेट लिमिटेडको सेयर होल्डर पनि हुन् । दायर गरिएकाे मुद्दामा भनिएको छ, “नभल्खा पाकिस्तानको गुप्तचर एजेन्सी आईएसआईका एजेन्ट गुलाम नबी फाईसँग राष्ट्रविरोधी गठबन्धनमा संलग्न थिए। “नेभिलको सांघाईमा रहेको कम्पनी स्टारस्ट्रीमका प्रबिर, नेभिल र अन्य कर्मचारीहरूले इमेलहरू आदानप्रदान गरे जसले कश्मीर र अरुणाचल प्रदेश भारतको हिस्सा होइनन् भनेर देखाउने आफ्नो मनसाय प्रकट गर्दछ।”

‘न्यूजक्लिक’का संस्थापक र प्रधान सम्पादक प्रवीर पुरकायस्थले २०१९ को लोकसभा चुनावमा चुनावी प्रक्रियालाई प्रभाव पार्न पीपुल्स एलायन्स फर डेमोक्रेसी एन्ड सेक्युलरिज्म (PADS) र प्याडस संयोजक बत्तिनीसँग मिलेर षड्यन्त्र गरेको आरोप पनि प्रहरीले लगाएको छ। रावले इतिहासकार दिलीप सिमोन, सामाजिक कार्यकर्ता दीपक ढोलकिया, दिल्लीस्थित एनजीओ अमन ट्रस्टका निर्देशक जमाल किदवई र पत्रकार किरण शाहिनलगायतका साथमा षड्यन्त्र रचेका थिए।

दिल्ली पुलिसले सुरुमा भन्याे, “कोभिड-१९ को समस्या समाधान गर्ने प्रयासमा भारत सरकारलाई बदनाम गर्ने उद्देश्यले झूटा कथाहरू प्रचार गरिएको थियो। पुरकायस्थ र ‘न्यूजक्लिक’ को मानव संसाधन विभाग (एचआर) प्रमुख अमित चक्रवर्तीलाई दिल्ली पुलिसले मंगलबार पक्राउ गरेको छ। प्रहरीका अनुसार दिल्ली प्रहरीको विशेष सेलले ४६ जनालाई सोधपुछ गरेको थियो। पत्रकार उर्मिलेश र अभिसार शर्मालाई ‘न्युजक्लिक’ले वैदेशिक सहयोग लिएको विषयमा बुधबार फेरि सोधपुछ गरेको थियो ।

Facebook Comments Box

Share Icon