Share Icon

काठमाडाैं । महालेखा परीक्षकको कार्यालयले आफ्नो पछिल्लो प्रतिवेदनमा चीनले निर्माण गरेको पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उल्लेख्य ढिलाइ र लागत वृद्धि भएकोमा गम्भीर चिन्ता व्यक्त गरेको छ ।

२०२३ जनवरी १ मा प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले धूमधामका साथ उद्घाटन गरे पनि डेढ वर्षभन्दा बढी समय बितिसक्दा पनि विमानस्थलले नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडान गर्न सकेको छैन ।

लागत वृद्धि र ढिलाइ
एक्सपोर्ट–इम्पोर्ट बैंक अफ चाइनाको २१५.९६ मिलियन डलर सहुलियतपूर्ण ऋणमा निर्माण भएको पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल निर्माणमा ढिलाइ र लागत वृद्धि भएको छ । महालेखा परीक्षकको ६१ औँ प्रतिवेदनमा हाइलाइट गरिएका मुद्दाहरूलाई रेखांकित गर्दै उद्घाटनको ६ महिनापछि विमानस्थलको पहिलो अन्तर्राष्ट्रिय उडान २०२३ जुन २१ मा मात्र अवतरण भएको थियो। प्रतिवेदनमा आयोजनाको ढिलाइ र अव्यवस्थाका कारण निर्माण लागत बढेकोमा आलोचना गरिएको छ ।

नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानको अभाव
महालेखा परीक्षकको कार्यालयद्वारा उल्लेख गरिएको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण मुद्दाहरू मध्ये एक नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानहरूको अभाव हो। ‘विमानस्थलमा नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडान हुँदैनन्,’ प्रतिवेदनमा यो समस्या समाधानका लागि अन्तर्राष्ट्रिय वायुसेवा कम्पनी र छिमेकी मुलुकसँग समन्वय गर्नुपर्नेमा जोड दिइएको छ ।

अनियमितता र भ्रष्टाचारको आरोप
प्रतिवेदनले निर्माण प्रक्रियामा भएका महत्वपूर्ण गल्तीहरू उजागर गरेको छ, जसले राजनीतिक नेता, उच्च तहका कर्मचारी र बिचौलियाहरू संलग्नतामा व्यापक भ्रष्टाचार भएकाे छ। मुख्य मुद्दाहरूमा लागत अनुमानभन्दा बढीको ठेक्का पुरस्कार, भन्सार र भ्याट छुट २ अर्बभन्दा बढी, र धावनमार्ग निर्माणमा ढुङ्गा र माटो जस्ता अत्यावश्यक सामग्रीहरू नछोड्ने, जसले संरचनात्मक परिमार्जनहरू निम्त्यायो।

भन्सार र भ्याट छुट
मूल ठेक्कामा उल्लेख नगरिएका भन्सार र मूल्य अभिवृद्धि कर छुटलाई परियोजनाको ‘मास्टर लिस्ट’ मा समावेश गरिएको थियो, जसले परियोजनाको वित्तीय अखण्डतामाथि थप प्रश्न खडा गरेको थियो। मुख्य लेखापालले ढुङ्गा र माटो जस्ता महत्वपूर्ण सामाग्रीहरू नछोड्नुले पियरको उचाइ १० मिटरले घटाउनु परेको थियो, जसले परियोजना योजना र कार्यान्वयनमा गम्भीर त्रुटिहरू प्रकट गर्दछ।

अपूर्ण पूर्वाधार
प्रतिवेदनले एयरपोर्टमा हेलिकप्टर पार्किङ स्थलको अभाव, अपर्याप्त बस स्टेशन, उपकरण भण्डारणको लागि अपर्याप्त ठाउँ, र विमान मर्मत केन्द्र र जहाज भण्डारण जस्ता सुविधाहरूको अभाव सहित एयरपोर्टमा धेरै पूर्वाधार कमजोरीहरू हाइलाइट गर्दछ।

जारी अनुसन्धान
अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले यी आरोपमा छानबिन थालेको छ । २५ मार्च, २०२४ मा, अख्तियारले नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणको महानिर्देशकलाई विमानस्थलको निर्माण सम्बन्धी १७ महत्वपूर्ण बिन्दुहरूमा विस्तृत कागजात उपलब्ध गराउन अनुरोध गर्‍यो। स्रोतका अनुसार महानिर्देशकले व्यक्तिगत रूपमा उपस्थित भएर बयान दिएका छन् र क्यानका धेरै कागजातहरू अनुसन्धानका लागि जफत गरिएको छ।

निष्कर्ष
महालेखा परीक्षकको प्रतिवेदनका निष्कर्षले पोखरा अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल आयोजनाको चित्रण गरेको छ । महत्वपूर्ण लागत वृद्धि, ढिलाइ र भ्रष्टाचारको आरोपको साथ, यो परियोजनाले नेपालमा चिनियाँ लगानीमा निर्माण भएका पूर्वाधार परियोजनाहरूको प्रभावकारितामा प्रश्न खडा गरेको छ।

Facebook Comments Box

Share Icon