Share Icon

एजेन्सी । चीनको निजामती सेवा परीक्षाको अघिल्लो रात, मेलोडी झाङ उत्सुकतापूर्वक आफ्नो छात्रावासको कोरिडोरमा माथि र तल गर्दै घुम्दै थिइन् । साथै आफ्नाे परीक्षाकाे तयारी पनि गरिरहेकी थिइन् । जब उनी आफ्नो कोठामा फर्किइन्, उनले महसुस गरिन् कि उनी धेरै समय रोइरहेकी थिइन्।

मिडिया उद्योगमा एक सयभन्दा बढी असफल जागिरका आवेदनहरू पछि झाङ राज्य प्रचारमा क्यारियर सुरु गर्ने आशामा थिइन्। चीनमा युवा बेरोजगारी संकटका बीच ३९ हजार ६ सय पदकाे सरकारी जागिरका लागि २६ लाख मानिसले आवेदन दिएका थिए तर उनीहरू सफल भएनन् ।

“हामी गलत युगमा जन्मेका थियौं,” चीनको शीर्ष रेनमिन विश्वविद्यालयबाट स्नातक गरेकी झाङ भनिनन्। उनले थप्दै भनिन्,’आर्थिक मन्दीमा अब कसैले पनि आफ्नो सपना र महत्वाकांक्षाको वास्ता गर्दैन। अन्तहीन जागिर खोज्नु एक यातना हो।’

अर्थतन्त्रमा विश्वासको संकटले उपभोक्ताहरूलाई खर्च गर्न र व्यवसायहरूलाई भर्ती र लगानी गर्नबाट रोकेको छ, जुन एक आत्मनिर्भर संयन्त्र बन्न सक्छ जसले चीनको दीर्घकालीन आर्थिक सम्भावनालाई नष्ट गर्न सक्छ।

गत वर्ष चीनको वृद्धिदर ५.२ प्रतिशत थियो, जुन अधिकांश प्रमुख अर्थतन्त्रहरूको तुलनामा उच्च थियो। चिनियाँ नागरिकहरू फ्ल्याटको मूल्य लगातार कम हुँदै जाँदा गरीब महसुस गरिरहेका छन् । गत वर्षको तुलनामा कम कमाउने चिनियाँ नागरिकका लागि विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्र संकुचित भएको महसुस भइरहेको छ।

सांघाईको चाइना युरोप इन्टरनेशनल बिजनेस स्कूलका अर्थशास्त्रका प्राध्यापक झु टियान भन्छन्, ‘मन्दीको पाठ्यपुस्तक परिभाषा – आर्थिक संकुचनको लगातार दुई चौथाई – वार्षिक रूपमा आफ्नो उत्पादनको ४० प्रतिशत लगानी गर्ने विकासशील देशमा लागू गर्नु हुँदैन। जुन मन्दीको स्तर दोब्बर हो।’

‘हामी मन्दीमा छौँ,’झूले भने, “यदि तपाइँ १० जनासँग कुरा गर्नुहुन्छ भने, सात जनाले भन्नुहुनेछ कि हाम्रो वर्ष खराब थियो।’ उनले थप्दै भने,’सरकारले यो धान्न सक्छ जस्तो मलाई लाग्दैन। यो सधैं चल्न सक्दैन।’

Facebook Comments Box

Share Icon