एजेन्सी । चीनले ताइवानका आध्यात्मिक अनुयायीहरूलाई आफ्नो प्रभाव फैलाउन सफ्ट लक्ष्यको रूपमा निशाना बनाएको पोर्टल प्लसले रिपोर्ट गरेको छ।

चीनको सैन्य हस्तक्षेप र ताइवानलाई मौखिक धम्कीले वाञ्‍छित नतिजा निकाल्न नसकेपछि बेइजिङले आफूमा विलय गर्ने उद्देश्यका लागि कम बलियो दृष्टिकोण प्रयोग गर्ने निर्णय गरेको छ।

भर्खरै, चीनले ‘तथाकथित संयुक्त मोर्चा कार्य’ को समय(सम्मानित रणनीतिको साथ गैर(राज्य कलाकारहरूलाई लक्षित गर्न थालेको भलेरियो फाब्रीले पोर्टल प्लस रिपोर्टमा लेखेका छन्।

यससँगै चीनले साना शत्रुलाई मित्रता र ठूलालाई अलग्याएर आफ्ना प्रतिद्वन्द्वीहरूबीच दरार सिर्जन गर्ने काम गरिरहेको छ। पोर्टल प्लसका अनुसार चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङको नेतृत्वमा बेइजिङ धर्मको स्वतन्त्रताप्रति तीव्र गतिमा विरोधी बन्दै गएको छ।

भर्खरैका घटनाहरूले खुलासा गरेको छ कि चिनियाँ सरकारले चीनमा ईसाई धर्मलाई नियन्त्रण गर्न र दमन गर्न नयाँ तरिकाहरू प्रयोग गरिरहेको भलेरियो फाब्रीले पोर्टल प्लस रिपोर्टमा लेखे।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी ९सीसीपी० द्वारा निरीक्षण गरिएको चीनले अर्को पुस्तामा धार्मिक ज्ञानको प्रसारणलाई दबाइरहेको छ र चिनियाँ ईसाईहरूलाई अभ्यासकर्ताहरूको व्यापक विश्वव्यापी समुदायबाट अलग पारेको छ। अर्कतर्फ सरकारको आलोचना गर्ने इसाईहरूलाई हिरासतमा राखेको छ।

समाचार रिपोर्टका अनुसार ताइवानमा धर्मप्रति चीनको दृष्टिकोण जटिल र बहुआयामिक छ। चीन सरकारले ताइवानलाई प्रभाव पार्न धर्मलाई हतियारको रूपमा प्रयोग गरेको छ।

चीनले ताइवानका बौद्ध र ताओवादी नेताहरूसँग विभिन्न आदानप्रदान, सम्मेलन र सांस्कृतिक कार्यक्रमहरू आयोजना गरेको छ। यी गतिविधिहरूमार्फत, चीनको लक्ष्य मुख्य भूमि र ताइवानबीच सांस्कृतिक र धार्मिक सम्बन्ध प्रवर्द्धन गर्ने र साझा सम्पदाको भावनालाई प्रवर्द्धन गर्ने हो।

बेइजिङले ताइवानमा चन्द्र नयाँ वर्ष जस्ता चिनियाँ परम्परागत चाडपर्वहरू मनाउन पनि प्रोत्साहन गरेको छ। पोर्टल प्लस रिपोर्ट अनुसार, चीनले ताइवानमा आफ्नो सांस्कृतिक र धार्मिक परम्पराहरू प्रदर्शन गर्न सफ्ट(पावर रणनीतिहरू पनि प्रयोग गरेको छ।

बेइजिङको समृद्ध सम्पदालाई उजागर गर्न र ताइवानी युवाहरूलाई चिनियाँ सांस्कृतिक तत्वहरूसँग संलग्न हुन आकर्षित गर्न चीनले सांस्कृतिक प्रदर्शन, कला प्रदर्शनी र धार्मिक समारोहहरू आयोजना गर्दै आएको छ।

भर्खरै, चीनले आफ्नो विशाल बेल्ट एण्ड रोड इनिसिएटिभमा आफ्नो धार्मिक संयुक्त मोर्चाको कार्यलाई समावेश गरेको छ, जसले माजु पंथलाई दक्षिणपूर्व एशियामा चिनियाँ समुदाय र पश्चिमी शहरहरूमा चीनटाउनका बासिन्दाहरूलाई पहुँचको रूपमा प्रयोग गर्दछ।

सन् २००६ मा चीनले चिनियाँ माजु कल्चरल एक्सचेन्ज एसोसिएसनलाई वैधानिकता दिएको छ, जुन ताइवानी मन्दिरका नेताहरूले चिनियाँ अधिकारीहरूसँग व्यक्तिगत सम्बन्ध निर्माण गर्ने तरिकाहरू मध्ये एक भएको छ।

Facebook Comments Box