Share Icon

नयॅा दिल्ली । भारत-अमेरिका रक्षा सम्बन्धमा नयाँ प्रकारको घनिष्ठता छ। हालै नयाँ दिल्लीमा भएको ‘२+२’ वार्ताको नतिजाबाट यो कुरा पुष्टि भएको छ। अमेरिकाले प्रविधि हस्तान्तरणको लागि मात्रै होइन, यसले भारतलाई संयुक्त विकास र सह-उत्पादनमा संलग्न गराउने इच्छा पनि देखाएको छ, जुन केही दशकअघि सोच्नै नसकिने कुरा थियो। LCA तेजस मार्क ॥ को लागि अमेरिकी जेट इन्जिन GE-414 को आपूर्ति को घोषणा द्विपक्षीय सम्बन्ध मा एक सकारात्मक अग्रगामी कदम हो। भारत र संयुक्त राज्य अमेरिकाले प्रमुख रक्षा सम्झौताहरूमा प्रगतिको घोषणा गरे र उनीहरूका शीर्ष कूटनीतिज्ञहरू र वरिष्ठ रक्षा मन्त्रीहरूको बैठकमा भौगोलिक-राजनीतिक चुनौतीहरूको सामना गर्दै उनीहरूको बढ्दो साझेदारी विस्तार गर्ने बताए।

अमेरिकी विदेश सचिव एन्टोनी ब्लिन्केन र रक्षा सचिव लोयड अस्टिनले इन्डो-प्यासिफिक क्षेत्रमा केन्द्रित आफ्नो वार्षिक ‘2+2 संवाद’को भागको रूपमा नयाँ दिल्लीमा भारतीय विदेशमन्त्री डा एस जयशंकर र रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहसँग भेटे। शीतयुद्धमा फर्किने केही मुद्दाहरूमा द्विपक्षीय सम्बन्ध बन्धक बनेको छ, तर आजको समग्र कार्यकाल अझ सकारात्मक छ र यसले घनिष्ट संलग्नताको लागि इच्छुकतालाई संकेत गर्दछ।

द्विपक्षीय सम्बन्धमा द्रुत बृद्धि र बढ्दो गहिराइलाई ध्यानमा राख्दै, प्रधानमन्त्री मोदीले भारत-अमेरिका साझेदारी वास्तवमा ‘विश्वको राम्रो’ को लागि बल हो भने, यो अचम्मको कुरा होइन। यस भनाइको भू-राजनीतिक प्रभाव प्रत्यक्ष र अप्रत्यक्ष रूपमा भू-राजनीतिक परिदृश्यमा चाँडै नै स्पष्ट हुन सक्छ। प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले ‘२+२’ मन्त्रीस्तरीय वार्ताको समापन पछि अमेरिकी विदेशमन्त्री एन्टोनी ब्लिन्केन र रक्षा सचिव लोयड अस्टिनले संयुक्त रूपमा उहाँसँग भेट गरेपछि ट्वीट गरे। X मा एक पोस्टमा, मोदीले भने, “@SecBlinken र @SecDef प्राप्त गर्न पाउँदा खुसी छ। ‘2+2’ ढाँचा भारत-अमेरिका व्यापक वैश्विक रणनीतिक साझेदारीलाई अझ बलियो बनाउनको लागि एक प्रमुख सक्षमकर्ता हो। लोकतन्त्र, बहुलवाद र हाम्रो साझा विश्वास। कानूनको शासनले विभिन्न क्षेत्रहरूमा हाम्रो पारस्परिक लाभकारी सहयोगलाई बलियो बनाउँछ। भारत-अमेरिका साझेदारी वास्तवमा विश्वव्यापी भलाइको लागि बल हो।”

भारतका रक्षा सचिव गिरिधर अरमानेले अमेरिकी कम्पनी जनरल इलेक्ट्रिक र भारतको सरकारी स्वामित्वको हिन्दुस्तान एरोनटिक्स लिमिटेड (एचएएल) को एयरोस्पेस इकाईबीच भएको सम्झौता ट्र्याकमा रहेको बताए। ‘हामीले व्यवसायिक व्यवस्थालाई अन्तिम रुप दिइरहेका छौँ र आवश्यक कानुनी मापदण्डहरू पूरा गरिँदैछौँ,’ उनले पत्रकारहरूसँग भने । उनले भारतसँग जनरल एटोमिक्स सशस्त्र ड्रोन खरिदका लागि ३ अर्ब अमेरिकी डलरको सम्झौता प्रक्रियामा रहेको जानकारी पनि दिए । यस बिन्दुमा, उनले नोट गरे, अमेरिकी कम्पनी चीजहरू अगाडि बढाउन बिडेन प्रशासनबाट क्लियरन्स पर्खिरहेको थियो। भारतीय पक्षले रिपर ड्रोनका लागि “लेटर अफ रिक्वेस्ट” दिएको छ र अमेरिकाले अझै प्रतिक्रिया दिएको छैन। ‘अमेरिकी कम्पनीले आफ्नो सरकारबाट क्लियरन्स लिएर हामीकहाँ फर्किनुपर्छ,’ अरमानले भने ।

वाशिंगटनले धेरै पैदल सेना लडाई वाहन प्रणाली पनि प्रस्ताव गरेको थियो र नयाँ दिल्लीले चासो देखायो, उनले उल्लेख गरे। भर्खरैका मिडिया रिपोर्टहरूले संकेत गर्दछ कि अमेरिकी रक्षा विभागले जनरल डायनामिक ल्यान्ड सिस्टम्सद्वारा उत्पादित आठ-पाङ्ग्रे सशस्त्र लडाकु सवारी साधनहरूको स्ट्राइकर परिवारलाई प्रस्ताव गरेको छ र नयाँ दिल्ली संयुक्त निर्माणमा इच्छुक छ। यस वर्षको जुनमा भारत र अमेरिकाले प्रधानमन्त्री मोदीको अमेरिका भ्रमणअघि नै रक्षा मार्गचित्रमा हस्ताक्षर गरेका थिए। अमेरिकी रक्षा सचिव लोयड अस्टिनले त्यसपछि महत्वाकांक्षाको सार राखेका थिए जब उनले भने, “हामीले सह-विकास र सह-उत्पादन परियोजनाहरूको लागि द्रुत-ट्र्याक (र) उच्च प्राथमिकताको साथ रक्षा औद्योगिक सहयोगको लागि एक महत्वाकांक्षी नयाँ रोडम्याप स्थापना गर्यौं र नजिकको निर्माण गर्न। हाम्रो रक्षा उद्योगहरू बीचको सम्बन्ध।”

वार्तापछि जारी (१० नोभेम्बर) संयुक्त वक्तव्यको अवलोकनले द्विपक्षीय रक्षा सहयोग आज सम्बन्धको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण स्तम्भ भएको देखाउँछ। जुन २०२३ डिफेन्स इन्डस्ट्रियल कोअपरेसन रोडम्यापले यस साझेदारीको जग बनाउँछ। जेट इन्जिनको सम्झौता बाहेक, “ग्राउन्ड मोबिलिटी सिस्टम” को आपूर्तिमा अमेरिकी चासो, अर्थात्, स्ट्राइकर लडाई वाहनहरू अगाडि उल्लेख गरिएको छ। मर्मत, मर्मत र ओभरहाल (MRO) मा पुन: लगानी बढाउने अर्को प्रमुख द्विपक्षीय लक्ष्य हो जसमा दीर्घकालीन सुरक्षा प्रभावहरू छन् र जसलाई अमेरिका पछ्याउन इच्छुक छ। कभर गरिएका अन्य मुद्दाहरूमा आतंकवाद विरोधी सहयोग, विज्ञान र प्रविधि साझेदारी, स्वास्थ्य र व्यापार मुद्दाहरू, अफगानिस्तान र बहुपक्षीय कूटनीति र कनेक्टिभिटी समावेश छन्।

नोभेम्बरको 2+2 वार्ता अघि, अमेरिकी रक्षा सचिव लोयड अस्टिनले भने कि संसारका दुई ठूला प्रजातन्त्रहरूले विचार आदानप्रदान गर्नु र साझा लक्ष्यहरू फेला पार्नु ‘अत्यावश्यक विश्वव्यापी चुनौतीहरूको सामना गर्नु’ अझ महत्त्वपूर्ण छ। उनले थपे, “हामी हाम्रा औद्योगिक आधारहरू एकीकृत गर्दैछौं, हाम्रो अन्तर-सञ्चालनलाई बलियो बनाउँदैछौं र अत्याधुनिक प्रविधि साझेदारी गर्दैछौं।” भारत-अमेरिका सम्बन्ध विगत दुई दशकहरूमा धेरै मोर्चाहरूमा लगातार बलियो भएको छ तर नयाँ दिल्लीले पनि युक्रेन युद्धको बीचमा अमेरिकाको निराशाको लागि रूससँग आफ्नो सम्बन्ध कायम गरेर आफ्नो रणनीतिलाई सावधानीपूर्वक हेज गरेको छ।

विशेष गरी, वार्ताका क्रममा दुवै पक्षले इजरायल–हमास द्वन्द्व र मध्यपूर्वको सामान्य अवस्थाका बारेमा पनि छलफल गरेका थिए । भारतको मध्यपूर्वका तेल र ग्यास उत्पादक देशहरू र इजरायलसँग बलियो कूटनीतिक र आर्थिक सम्बन्ध छ। भारतले इजरायलमा हमास विद्रोहीद्वारा अक्टोबर ७ मा भएको आक्रमणलाई “आतंकवादी आक्रमण” भनी निन्दा गरेको छ र स्वतन्त्र प्यालेस्टाइनको लागि आफ्नो लामो समयदेखिको अडान दोहोर्‍याएको छ। पछिल्लो वार्तापछि जारी गरिएको संयुक्त विज्ञप्तिमा भनिएको छ कि दुई पक्षले गाजामा “बाँकी सबै बन्धकहरूलाई तुरुन्त रिहा गर्न” आह्वान गरेको छ, जुन प्रक्रिया अहिले चलिरहेको छ। “उनीहरूले मानवीय विरामको लागि समर्थन व्यक्त गरे र द्वन्द्व फैलिनबाट रोक्न, मध्य पूर्वमा स्थिरता जोगाउन र राजनीतिक समाधान र दिगो शान्तितर्फ काम गर्न यस क्षेत्रका प्रमुख साझेदारहरूसँग घनिष्ठ कूटनीतिक समन्वय जारी राख्न प्रतिबद्ध छन्,” यसले भन्यो। ।

अर्को नोटमा, भारत र अमेरिकाले अन्तरिक्ष सहयोग सहित सहयोगका लागि धेरै नयाँ क्षेत्रहरूमा पनि छलफल गरे, भारतले आर्टेमिस सम्झौतामा हस्ताक्षर गरेपछि। एउटा नयाँ आयाम भनेको व्यावसायिक अन्तरिक्ष सहयोग हो र यो सहकार्यलाई अगाडि बढाउन दुवै पक्षले ISRO, NASA र अन्य अमेरिकी सरकारी निकायका प्रतिनिधिहरू सम्मिलित संयुक्त कार्य समूह स्थापना गर्ने प्रस्ताव गरिएको छ। छलफल गरिएका मुद्दाहरूको दायरालाई ध्यानमा राख्दै, जसमध्ये धेरै भारतका लागि विशेष सैन्य चासोका छन्, यो वार्ताको निरन्तरताले द्विपक्षीय सम्बन्धको समग्र अवस्थाको लागि सकारात्मक प्रभाव पार्छ। यदि योजना अनुसार, राष्ट्रपति जो बाइडेन अर्को वर्ष जनवरी 26 मा गणतन्त्र दिवस परेडको लागि मुख्य अतिथिको रूपमा भारत आउँदा यसले सम्बन्धको खेलको अवस्थालाई बढावा दिनेछ। यसले निरन्तरता सुनिश्चित गर्नेछ किनकि दुबै राष्ट्रहरू छिट्टै चुनावी मोडमा जानेछन्।

Facebook Comments Box

Share Icon